Marta Szulc: „Nowa Ziemia”
Sztuki plastyczne

Marta Szulc: „Nowa Ziemia”

  • Wydarzenie archiwalne: 06.11.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Rabiańska 20
 

Marta Szulc: „Nowa Ziemia”

6.11–5.12.2021

otwarcie wystawy: 5.11.2021 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

Godziny otwarcia sal wystawowych
(wejście od ul. Ducha Św. 6):


poniedziałeknieczynnewtorek12:00 – 19:00środa-niedziela11:00 – 18:00

 

Koszmary o końcu świata przenikają się z marzeniami o podboju kosmosu.

W mediach obok informacji o katastrofie klimatycznej pojawiają się zdjęcia z powierzchni Marsa zrobione przez łazik Curiosity. Mars wydaje się romantycznym marzeniem, ale bardziej niż o zaspokojenie ciekawości i ambicji,  chodzi o eksploatację nowych terenów wydobywczych. Tworzy się  prawo mające regulować pozaziemskie wydobycie i powstają firmy, które mają to umożliwić¹. Wraz z sukcesem załogowej misji na Marsa wkroczymy w nową erę kolonializmu.

 

Nowa Ziemia to świat przygotowywany do podboju i ten, który zostaje opuszczony. Na wystawie elementem, który je łączy, jest postać przypominająca Herna, w anglosaskiej mitologii ducha lasu, lub celtyckiego rogatego boga Cernunnosa. Stoi w zwierzęcej czaszce, która trzymana w zwycięskim geście staje się trofeum. Postać została nazwana Prometeuszem – w mitologii greckiej był to tytan, który stworzył człowieka z gliny i łez. Człowiek – nowy Prometeusz, aspiruje do boskości. Chce tworzyć oraz zmieniać  świat dla własnych potrzeb, ale w przeciwieństwie do mitologicznego tytana nie jest skłonny do poświęceń i wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje. Nowy Prometeusz bawi się, jak dziecko odgrywa role i przywdziewa maski, aby być strasznym i poczuć w sobie moc.

 

Marta Szulc

 

Marta Szulc – urodzona w 1980 roku w Płocku, mieszka i pracuje w Brwinowie pod Warszawą. Absolwentka Wydziału Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

 

¹Amerykanie wprowadzili w ustawodawstwie wewnętrznym wstępne regulacje dotyczące wydobycia pozaziemskiego i własności surowców w 2015 r. (np. Planetary Resources,  Deep Space Industries)

 

Źródło: Galeria Sztuki Wozownia