Madonna restituta. Trudny powrót skradzionego dzieła - wykład prof. dr hab. Wojciecha Kowalskiego
Dziedzictwo

Madonna restituta. Trudny powrót skradzionego dzieła - wykład prof. dr hab. Wojciecha Kowalskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 05.11.2022
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
W czasie spotkania przy obrazie Lucasa Cranacha starszego – Madonna pod jodłami (1510) – przedstawione zostaną sensacyjne losy kradzieży, poszukiwań i odzyskania tego dzieła. Opowieść oparta będzie o własne badania i wspomnienia, gdyż autor wykładu osobiście prowadził te poszukiwania i przywiózł obraz ze Szwajcarii do Polski. Podczas wykładu profesor ujawni wiele niepublikowanych aspektów tej procedury oraz przedstawi ją w kontekście innych starań o odzyskanie dziedzictwa narodowego naszego kraju.
Prof. dr hab. Wojciech Wiktor Kowalski – polski prawnik i dyplomata, profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa cywilnego, prawa autorskiego i prawa własności intelektualnej, profesor zwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ambasador tytularny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1991–1994 był Pełnomocnikiem Rządu RP do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą. Zajmował funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Dziedzictwa Kulturowego Rady Europy w Strasburgu. Przez wiele lat zajmował się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych poszukiwaniem i odzyskiwaniem dzieł dóbr kultury utraconych przez Polskę w czasie II wojny światowej.
____________________________________ Udział w spotkaniu będzie połączony z kameralnym zwiedzaniem arcydzieł w cenie biletu wstępu do muzeum.
Wystawa czynna: 30 września - 30 grudnia 2022.


Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu