Maciej Matowski, <i>Ukraina, stopklatki</i> – wystawa fotografii
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Maciej Matowski, Ukraina, stopklatki – wystawa fotografii

  • Wydarzenie archiwalne: 31.08.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
foyer Miejskiego Centrum Kultury w BydgoszczyBydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Wystawa potrwa do 13 września 2023.

Wystawa Ukraina, stopklatki prezentuje kadry z nagrań zrealizowanych przez Macieja Matowskiego, które powstały w bachmuckich piwnicach, zniszczonym przez bomby Charkowie, podczas ćwiczeń jednostki specjalnej w obwodzie zaporoskim i w innych zakątkach kraju ogarniętego wojną. Eksponowane fotografie stanowią rezultat pracy reporterskiej powstałej w trudnych warunkach i szczególnych, często wstrząsających okolicznościach. W trakcie realizacji projekt stał się dla autora cennym doświadczeniem nie tylko pod względem dokumentalnym, ale także nawiązania relacji międzyludzkich z ukraińską społecznością. Okazało się, że pod Awdijiwką, gdzie Ukraińscy żołnierze rozbudowują okopy, a w tle słychać ostrzał artyleryjski, strach przestaje być dominującą emocją, a chwila nawiązania relacji z drugim człowiekiem jest momentem szczególnym. Uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców okupowanego narodu pozwoliło autorowi bezpośrednio odczuć ich siłę, odwagę, wolę walki oraz ducha optymizmu i nadziei, których z pozoru na próżno szukać w prezentowanych kadrach.

Maciej Matowski – twórca filmowy, autor zdjęć i montażysta video. W swoich produkcjach ze szczególną uwagą podchodzi do detali i osobistych ludzkich historii. Twórczość filmową od lat łączy z aktywizmem, dokumentując takie wydarzenia jak Obóz dla klimatu, festiwal Lato Wolnej Miłości, czy praca wolontariuszy na granicy polsko-białoruskiej. Jako reżyser i coproducent zrealizował kampanię „Stylista zdrowia” dla firmy Artego i fundacji „Rack’n’Roll”, wyróżniony w konkursie Kreatura 2022. W 2023 roku rozpoczął współpracę z korespondentem wojennym telewizji Polsat Mateuszem Lachowskim, pracując razem z nim między innymi nad reportażami Bachmut się broni i Anioły Bachmutu. Od lutego 2023 roku spędził łącznie ponad trzy miesiące w Ukrainie, realizując materiały m.in. w Kijowie, Charkowie, Bachmucie, Awdijiwce i w innych miejscach w obwodzie donieckim i zaporoskim. Równolegle współtworzył interdyscyplinarny projekt „Brokat” poświęcony zdrowiu psychicznemu osób ze społeczności LGBT+.Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 20:00

"Zielona granica" (147')

29
września (piątek), godz. 20:00

Adam Kośmieja – koncert