Literatura w centrum: Karolina Sałdecka
Wstęp wolny

Literatura w centrum: Karolina Sałdecka

  • Wydarzenie archiwalne: 09.11.2021
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Gościem kolejnego spotkania z cyklu LITERATURA W CENTRUM będzie Karolina Sałdecka, autorka tomu „Wieżowiec: Zero”, nagrodzonego Bydgoską Literacką Nagrodą Roku „Strzała Łuczniczki” 2020. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Siwiec. Zapraszamy 9 listopada 2021 o godz. 18.00 do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, wstęp wolny.


Cykl LITERATURA W CENTRUM realizowany jest we współpracy z Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich oddział w Bydgoszczy.


Karolina Sałdecka – polonistka i romanistka, doktor nauk humanistycznych. Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Kwartalniku Literackim TEKA”, „Arteriach”, „Blizie”, „Autografie”, „Znaku”. Laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, w tym Konkursu im. Rainera Marii Rilkego oraz Konkursu im. Zbigniewa Herberta. Autorka zbiorów wierszy Na własne oczy (2011), Psi blues (2016), Wieżowiec: zero (2020), książki „Żyjemy wciąż jeszcze na rusztowaniach”. Wizerunek kobiety w polskich powieściach doby realizmu socjalistycznego (2013) oraz powieści Psycho Killer (2016). Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie literatury (2016). Nominowana do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2017 za tom „Psi blues”. Nagrodzona Bydgoską Literacką Nagrodą Roku „Strzała Łuczniczki” 2020 za tom Wieżowiec: zero. Członkini zespołu redakcyjnego kwartalnika „Fabularie”.  Mieszka w Bydgoszczy.


„Wiersze Sałdeckiej są niezwykle świeże, jakby na bieżąco wyciskane z brudów i plugawości przeciętnych ludzi, a także z ich bezsilności i braku wiary – a to jednocześnie sprawia, że brzmią niepokojąco. Są też odpowiedzią na fatalne położenie i perspektywy człowieka współczesnego, który jest konstruktorem i budowniczym tej wielopiętrowej budowli, a który nie za bardzo wie, co ma z nią uczynić”.


(fragment recenzji Bartłomieja Siwca)


-----


Autorem zdjęcia jest: Anna ŁukaszewiczŹródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05