Literatura w Centrum: Grzegorz Musiał
Wstęp wolny  /  Literatura

Literatura w Centrum: Grzegorz Musiał

  • Wydarzenie archiwalne: 11.01.2022
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Gość spotkania promować będzie swój zbiór wierszy “Circulus mundi. Wiersze z lat 1995–2010”. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Siwiec.


Grzegorz Musiał (ur. 1952 w Bydgoszczy) lekarz, poeta, pisarz, autor powieści (Stan płynny, Czeska biżuteria, W ptaszarni, Ja, Tamara), tomów wierszy (m.in. Kosmopolites, Berliner Tagebuch, Przypadkowi świadkowie zdarzeń, |Smak popiołu)  tłumaczeń współczesnych poetów amerykańskich, w tym dwóch tomów poezji Allena Ginsberga. Członek PEN-Clubu, członek-założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 r. Dwukrotny stypendysta International Writing Program oraz Fundacji Fulbrighta w USA. Laureat nagród literackich m. in. S. Piętaka, S. Wyspiańskiego, Kościelskich. Jego utwory tłumaczono m.in. na j. angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, rumuński, czeski.  Mieszka w Bydgoszczy.


 “Grzegorz Musiał to poeta buntownik, płynący pod prąd głównego nurtu. Jego wiersze są głęboko przemyślane, refleksyjne, napisane jeszcze w czasach, gdy świat funkcjonował trochę inaczej, moim zdaniem znacznie ciekawiej. Jeszcze kilkanaście lat temu znacznie mocniejsza była nić łącząca człowieka z przyrodą, silniejsza wspólnota, ważniejsze wyznawane wartości. Ważniejsze było to, co łączy, a nie to co dzieli. I to jest też w tej twórczości niepokojące, a uważny czytelnik to wychwyci, że świat, w którym przyszło nam żyć, z dużą prędkością zmierza w niewłaściwą stronę.”


(fragment recenzji Bartłomieja Siwca)Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 16:00
⟶ DO 05.02

Zimowe Warsztaty Wokalne

07
lutego (wtorek), godz. 17:00

Spektakl Nowe szaty cesarza

12
lutego (niedziela), godz. 16:00

Koncert muzyki klezmerskiej: Freygish Orchestra