Letnie spotkania z archeologią – zajęcia dla dzieci
Dla dzieci  /  Dziedzictwo  /  Inne  /  Sztuki wizualne

Letnie spotkania z archeologią – zajęcia dla dzieci

 • Wydarzenie archiwalne: 25.08.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Dział ArcheologiiToruń, ul. Św. Jakuba 20a
Zapraszamy na zajęcia, które prowadzone będą w siedzibie Działu Archeologii przy ul. Św. Jakuba 20a. Liczba miejsc na każde zajęcia jest ograniczona do 10 osób. pProsimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w Dziale Archeologii Muzeum (od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-15:00), tel. 56 660 56 56 i 56 660 56 59 lub internetowo na adres: da@muzeum.torun.pl.

Opłata za udział w zajęciach – bilet edukacyjny - 15 zł (bilet należy zakupić w kasie któregokolwiek z oddziałów muzeum: Ratusz Staromiejski, Dom Kopernika, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Podróżników, Muzeum Toruńskiego Piernika – dedykowane miejsce zakupu – ul. Strumykowa 4 , Muzeum Twierdzy Toruń). W budynku przy ul. Św. Jakuba 20A nie ma możliwości nabycia biletu.

Harmonogram


Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o godz. 11.00

 • Od ziarna do chleba – okiem archeologa
  07.07.2023

 • I ja potrafię namalować mamuta
  14.07.2023
  04.08.2023

 • Antiquus liber - ars et scientia (sztuka iluminacji dawnych ksiąg)
  21.07.2023
  18.08.2023

 • Codzienne prace w epoce brązu
  28.07.2023
  25.08.2023

 • Smoki, stwory i potwory
  11.08.2023


____________________

Od ziarna do chleba – okiem archeologa


Jak się nazywało i do czego służyło to dawne narzędzie? Na to i na wiele innych pytań, na temat pracy, jaką trzeba było włożyć w dawnych czasach, aby zjeść chleb, uzyskają Państwo odpowiedzi podczas warsztatów w Muzeum Okręgowym w Toruniu (ul. Św. Jakuba 20a). Uczestnicy zapoznani zostaną z kolejnymi czynnościami i narzędziami związanymi z uprawą i przetwarzaniem zbóż we wczesnych społecznościach rolniczych zamieszkujących przed kilkoma tysiącami lat ziemie dzisiejszej Polski. Dowiedzą się także, jakie zboża wówczas uprawiano i jakie potrawy z nich przyrządzano. Będą także mogli użyć stępy i kamiennych żaren do własnoręcznej obróbki ziaren zbóż.

I ja potrafię namalować mamuta


Warsztaty archeologiczne skierowane do najmłodszej grupy wiekowej (6-10 lat). Po krótkim wprowadzeniu na temat najstarszych malowideł i rytów z wizerunkami zwierząt, które powstały w starszej epoce kamienia, uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać własne „dzieło” inspirowane pradawnymi malowidłami.

Antiquus liber - ars et scientia (sztuka iluminacji dawnych ksiąg)


Warsztaty połączone z prezentacją multimedialną mają przybliżyć uczestnikom średniowieczną sztukę iluminatorstwa – zdobienia ksiąg. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania ozdobnego inicjału i ozdobienia karty z papieru czerpanego z gotowym tekstem napisanym gotycką czcionką.

Codzienne prace w epoce brązu


Wielka była różnorodność zajęć wykonywanych przez ludzi przed wiekami. Umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami i bronią decydowały o poziomie życia poszczególnych mieszkańców, lecz również całej społeczności grodu czy osady. Wybrane z tych czynności: rąbanie drzewa brązową siekierką, strzelanie z łuku, tkanie na krośnie, mielenie ziarna na mąkę w żarnie kamiennym lub budowę fragmentu ściany chaty, uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własnoręcznie.

Smoki, stwory i potwory


Smoki, stwory i potwory. Jak wyglądały, czy były straszne? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać kilka smoczych legend oraz wykonać z gliny własne przedstawienia niezwykłych stworów.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12