Logo partnera
Edukacja

Letnie spotkania z archeologią

  • Wydarzenie archiwalne: 27.08.2021
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1

Zajęcia prowadzone będą w siedzibie Działu Archeologii przy ul. Św. Jakuba 20a. W związku z procedurami związanymi z wciąż trwającą pandemią COVID-19 ilość miejsc na każde zajęcia jest ograniczona do 10 osób. Dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w Dziale Archeologii Muzeum (od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-15:00), tel. 56 660 56 56 i 56 660 56 59 lub internetowo na adres: da@muzeum.torun.pl.

Opłata za udział w zajęciach – bilet edukacyjny – 9 zł (bilet należy zakupić w kasie któregokolwiek z oddziałów muzeum: Ratusz, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Twierdzy Toruń, Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą). W budynku przy ul. Św. Jakuba 20A nie ma możliwości nabycia biletu.

Drewniane budownictwo pradziejowe
Sumik, łątka, węgieł, zrąb – czyli jak niegdyś domy budowano – po krótkiej opowieści o różnych sposobach budowy domów drewnianych w pradziejach, uczestnicy będą mogli z przygotowanych elementów „zbudować" fragment domu w konstrukcji zrębowej, wykonać fragment ściany plecionkowej, a także zaplanować i wybudować z klocków drewnianych, dowolne budowle.

Dawne gry Orientu
W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najstarszymi grami wywodzącymi się z Dalekiego Wschodu, a obecnymi w Kulturze Orientu i świata już od pradziejów. Drugą część zajęć wypełni mini-turniej wybranych gier.

Skarby z pradawnej skrzyni
Skrzynie, których używali ci, którzy zamieszkiwali nasze ziemie 2000 lat temu służyły po trosze jako szafy, po trosze jako sejfy. Inaczej wyglądała ich zawartość, gdy właścicielką była kobieta a inaczej, gdy mężczyzna. Uczestnicy zajęć będą mogli nie tylko zajrzeć do takiej skrzyni, ale także, m.in. wykonać kopie przedmiotów w glinie i modelinie.

Mały mistrz garncarski
Mały mistrz garncarski – to zajęcia warsztatowe skierowane do najmłodszej grupy wiekowej (6-10 lat). Po krótkim wprowadzeniu na temat najstarszych technik lepienia naczyń i sposobach ich zdobienia, uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać zaprojektowane przez siebie naczynie lub dowolny przedmiot.

Smoki, gady, potwory
Smoki, gady i potwory. Jak wyglądały, czy były straszne? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać kilka smoczych legend oraz wykonać z gliny własne przedstawienia niezwykłych stworów.

Harmonogram (wszystkie spotkania zaczynają się o godzinie 11:00):

Drewniane budownictwo pradziejowe
2 lipca
prowadzenie: Leszek Kucharski

Dawne gry Orientu
9 lipca
13 sierpnia
prowadzenie: Piotr Gużyński

Skarby z pradawnej skrzyni
16 lipca
27 sierpnia
prowadzenie: Ewa Bokiniec

Smoki, gady, potwory
23 lipca
prowadzenie: Violetta Stawska

Mały mistrz garncarski
30 lipca
6 sierpnia
prowadzenie: Beata Bielińska-Majewska

Jak niegdyś domy budowano
20 sierpnia
prowadzenie: Leszek KucharskiŹródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.:56 660 56 12