Łączy nasz sztuka
Wstęp wolny

Łączy nasz sztuka

  • Wydarzenie archiwalne: 27.04.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Na potrzeby projektu artyści stworzyli 11 unikatowych obrazów malowanych „na 4 ręce”, przez pary artystów składające się z osoby pełnosprawnej i niepełnosprawnej.

Malowanie odbyło się w różnych, nietypowych miejscach w Bydgoszczy, takich jak Stary Rynek, Wyspa Młyńska, Most Sulimy-Kamińskiego, Plac Wolności, tak aby włączyć społeczność w obserwację procesów twórczych i zwrócić uwagę na różnego rodzaju problemy społeczne, np. wykluczenie osób z niepełnosprawnościami z życia towarzyskiego, czy zawodowego.

Przygotowane prace zostaną zaprezentowane podczas niezwykłego artystycznego performance w industrialnej przestrzeni Młynów Rothera. Projekt to inicjatywa artystyczna, której celem jest stworzenie obrazów bez żadnych barier społecznych przez 22 artystów pełnosprawnych i niepełnosprawnych, z różnymi rodzajami i stopniem niepełnosprawności fizycznej i umysłowej.

Dzieła, które powstały w ramach projektu, zostaną zaprezentowane podczas wystawy poprzedzonej licznymi artystycznymi występami (m.in. gra świateł, śpiew, muzyka na żywo). Wystawa ta będzie miała interdyscyplinarny charakter i będzie zachęcać do refleksji nad różnorodnością, inkluzją oraz możliwościami, jakie niesie za sobą sztuka.

Artystyczny performance, będzie nie tylko wyrazem twórczości, ale również źródłem inspiracji dla społeczeństwa, promując aktywność artystyczną osób niepełnosprawnych. Artyści poprzez ten projekt dążą do tworzenia społeczeństwa bardziej otwartego, empatycznego i gotowego do integracji różnorodności w życiu codziennym.

Ponadto wszystkie pary artystów wzięły udział w sesji zdjęciowej fotografa Michała Tomaszewskiego. Zdjęcia oraz ich obrazy będą opublikowane w albumie, który dostępny będzie podczas wystawy.

Zaangażowani artyści to między innymi:
– Iwona Adamczewska
– Yunus Tor, artysta, pilot NATO
– Paula Rakowska (artystka z zespołem Downa z programu Down the Road)
– dr Aleksandra Kucewicz-Wasilewska
– Fotograf Michał Tomaszewski
– dr Jakub Elwertowski
– Maria Rudzińska, artystka na wózku wspomagającym
– Agnieszka Jarosz
– Anna Bytner
– Konrad Badowski, utalentowany chłopiec z zespołem Downa
– Franciszek Lashmann, utalentowany chłopiec z zespołem Downa
– Agnieszka Gościniak
– Artyści z Akademii MuzycznejŹródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera