Krzysztof Herdzin „Impressions on Paderewski” - koncert
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

Krzysztof Herdzin „Impressions on Paderewski” - koncert

  • Wydarzenie archiwalne: 20.08.2023
Miejsce:
Pałac Nowy w OstromeckuDąbrowa Chełmińska, ul. Bydgoska 9

20 sierpnia 2023, godz. 16.00 / Pałac Nowy w Ostromecku

Krzysztof Herdzin „Impressions on Paderewski” - koncert

zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl

Menuet G-dur op. 14 nr 1
Legenda As-dur op. 16 nr 1
Nokturn B-dur op. 16 nr 4
Temat z Fantazji polskiej gis-moll op. 19
Temat z III części (Finale. Allegro molto vivace) Koncert fortepianowego a-moll op. 17

„Każde opracowanie na jazzowo muzyki klasycznej jest dla mnie wielkim wyzwaniem, ale i przyjemnością. Jako klasycznie wykształcony pianista, który przeszedł wszystkie szczeble muzycznej edukacji zakończonej dyplomem w bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, cały jestem stworzony z tej muzyki, z jej estetyki, frazowania, barw i nastrojów. Bardzo często i wręcz organicznie sięgam do tego fundamentu komponując muzykę współczesną, czy improwizując na jazzowo.

Postać Ignacego Jana Paderewskiego i jego muzyka są mi doskonale znane od lat, ucieszyłem się więc niezmiernie otrzymując propozycję stworzenia projektu z dziełami tego wybitnego kompozytora i pianisty w oryginalnym, jazzowym ujęciu na fortepian solo. To moja ulubiona forma wypowiedzi i grając solowe recitale z jazzowymi utworami, czy własnymi „impresjami” na tematy Chopina, Komedy czy Stańki, poruszam się po nieograniczonym stylistycznie wszechświecie muzyki, sięgając bez zastanowienia do muzyki polifonicznej, romantycznej, dodekafonicznej, filmowej, jazzowej czy eksperymentalnej.

Premiera recitalu odbyła się 23.11. 2019 r. podczas XI Międzynarodowego Festiwalu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W listopadzie 2020 nakładem firmy fonograficznej Anaklasis działającej pod szyldem PWM, ukazała się płyta CD z zapisem tego koncertu „Krzysztof Herdzin – Impressions on Paderewski„.”

Krzysztof Herdzin

Krzysztof Herdzin - profesor doktor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent - urodził się w Bydgoszczy w 1970 roku, gdzie ukończył Akademię Muzyczną w klasie fortepianu K. Popowej-Zydroń. Jako jeden z nielicznych artystów łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, teatralnej, filmowej, a także pop, niewielu artystów w Polsce może poszczycić się tak imponującym dorobkiem. Ma na swoim koncie wykonania koncertów fortepianowych z orkiestrą, nagrania płytowe, koncerty muzyki kameralnej z klarnecistą Wojtkiem Mrozkiem, skrzypkami Vadimem Brodskim, Mariuszem Patyrą, saksofonistą Pawłem Gusnarem i flecistką Jadwigą Kotnowską. Współpracował prawie ze wszystkimi największymi polskimi gwiazdami piosenki, w latach 90-tych grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przez 6 lat był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, w latach 2002 -2012 występował w duecie z Edytą Geppert, przez dziewięć lat ściśle współpracował z Anną Marią Jopek jako pianista i aranżer. Ma na swoim koncie ponad 200 płyt CD, w tym 22 autorskich, jest posiadaczem 19 Złotych i 4 Platynowych Płyt dla Aranżera. Wyprodukował ponad 20 płyt polskim wokalistom.

Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, nagrodzonej Oscarem w 2005. Był szefem muzycznym musicali “Na Końcu Tęczy”, "Błękitne Krewetki" oraz "Songi Stu" w Teatrze Stu w Krakowie, "Pięciu Braci Moe" i “Deszczowa Piosenka” w Teatrze Roma w Warszawie, "Sunset Boulevard" w Operze Nova w Bydgoszczy, własnego musicalu “Cyrano” w Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz "Żołnierz Królowej Madagaskaru" w Teatrze Polskim w Warszawie.

Dyrygował ponad 40 orkiestrami, wśród nich: Academy of St. Martin in the Fields, Narodową Orkiestrą Belgii, Zhejiang Symphony Orchestra, Orkiestrą "Wirtuozi Lwowa", NOSPR, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, AUKSO.

W dorobku kompozytorskim posiada szereg współczesnych utworów na różne składy instrumentalne. Jego płyty były wielokrotnie nominowane do nagrody Fryderyka w kategorii muzyka współczesna. Jako pierwszy polski kompozytor nagrał monograficzną płytę w słynnym, londyńskim Abbey Road Studio wraz z orkiestrą Academy Of St Martin in The Fields.

W 2015 r. został odznaczony Srebrnym Medalem “Gloria Artis”, jest laureatem Fryderyka 2012 (jazzowy kompozytor/aranżer roku), Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1993 r., dziewięciokrotnie w ankiecie czytelników Jazz Forum „Jazz Top” wybierany aranżerem roku.Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

19
października (sobota), godz. 19:00

BLACK STAR FEST (FLAPJACK/BLACK STAR/HOPE)