KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA z SKS – Ostatni dzień lata
Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego kina” Kino Camerimage zaprasza na organizowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych przegląd: „Krótka historia polskiego kina część II.: twórcy osobni”!
W przeglądzie, którego kuratorem ponownie został filmoznawca i historyk filmu Tomasz Kolankiewicz, znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne jak i nieoczywiste filmy gatunkowe, które zrekonstruowano cyfrowo. Pierwszym tytułem, który mamy przyjemność prezentować jest magiczny „Ostatni dzień lata”, impresyjna historia pewnego spotkania na nadmorskiej plaży.
Okrzyknięty mianem jednego z najniezwyklejszych debiutów w historii polskiego kina film pisarza Tadeusza Konwickiego, uznawany jest za pierwszy polski obraz nowofalowy. Produkcja zrealizowana została z mikrobudżetem i udziałem niewielkiej ekipy, głównie przedstawicieli rodziny Laskowskich: Janem – Autorem zdjęć, Jerzym – kierownikiem produkcji oraz Ireną- aktorką, której partneruje młody Jan Machulski. Film zdobył Grand Prix na festiwalu filmów eksperymentalnych w Wenecji i na EXPO ’58 w Brukseli.
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE