Kosmiczna Galaktyka Kopernika: KONCERT: MARCIN DYMITER (EMITER)
Czy śpiewu ptaków, dźwięku fabryk, szumu ulic można słuchać tak jak muzyki? Czy słuchanie dźwięków otoczenia może przynieść odbiorcy przeżycie estetyczne podobne do słuchania Bacha czy Mozarta? Emiter (Marcin Dymiter) porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Field recording, czyli nagrania terenowe, dla jednych jest działaniem na granicy dźwiękowego dokumentu, dla innych filozofią i życiową praktyką.
emiter (Marcin Dymiter) - porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: niski szum, ZEMITER, TRYS SAULES, MAPA oraz innych, efemerycznych formacjach LN_A_G_R __ A_ I EMITER, BAZA). Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami: Joanną Rajkowską, Anną Baumgart, Anną Witkowską, Risą Takitą, Magdaleną Franczak, Karoliną Głusiec. Jako niezależny kurator związany z festiwalami Wydźwięki/Resonances, Parkowanie, mikro_makro, Kronika dźwiękowa, Transvizualia: city sound i Control Room. Jest pomysłodawcą i kuratorem - wspólnie z Marcinem Barskim - projektu „Polish Soundscapes", pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu, oraz współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Współpracuje z artystą wizualnym Ludomirem Franczakiem - wcześniej w projekcie emiter_franczak audio video performance, a ostatnio w ramach działań teatralnych i performatywnych (,,Erft", ,,Odzyskane", ,,Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej", ,,Atlas of Sounds"), odpowiadając za muzykę i opracowanie dźwiękowe. Producent muzyczny. Słuchacz i uczestnik warsztatów muzycznych i warsztatów improwizacji w kraju i za granicą.
Koncert odbędzie się 2 października o godz. 18:00, w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać wcześniej w kasie teatru lub bezpośrednio przed koncertem.
Wydarzenie Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.
Źródło: Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu