KONKURS TOWARZYSZĄCY OGÓLNOPOLSKIEJ WYSTAWIE POKONKURSOWEJ PREZENTOWANEJ W ZBIORACH SZTUKI - PYTANIE 2

KONKURS TOWARZYSZĄCY OGÓLNOPOLSKIEJ WYSTAWIE POKONKURSOWEJ PREZENTOWANEJ W ZBIORACH SZTUKI - PYTANIE 2

  • Wydarzenie archiwalne: 10.11.2021
Miejsce:
Zbiory SztukiWłocławek, ul. Zamcza 10/12

Gratulujemy Pani Barbarze, która poprawnie odpowiedziała jako pierwsza, że artyści, których prace są prezentowane na wystawie „13 Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki”, tworzą w nurcie sztuki art brut.


Czym jest art brut?

Autorem pojęcia definiującego nurt stał się Jean Dubuffet, który w 1945 r. odbył wycieczkę po więzieniach i szpitalach psychiatrycznych Szwajcarii oraz Francji, aby przyjrzeć się twórczości osób z chorobami psychicznymi i twórczości przestępców. Kilka lat później artysta doprowadził do powstania w Paryżu Towarzystwa art brut.

Art brut jest sztuką inną niż ta postrzegana i rozumiana klasycznie. Prymitywizm, surowość, dzikość i nieposkromiona ekspresja, takimi cechami można w skrócie zdefiniować koncepcyjne założenia gatunku art brut, sztuki marginesu. Sama nazwa tłumaczona z języka francuskiego oznacza sztukę surową, prawdziwą, niezafałszowaną i nieprofesjonalną. Uprawiana przez ludzi spoza zwyczajowych ram społecznych, często niewykształconych lub dotkniętych chorobami psychicznymi. Twórcy art brut, to osoby żyjące w odosobnieniu, które pozwala tworzyć sztukę skupioną i introwertyczną. Prace autorów ukazują wrażliwość i odwołują się do wnętrza swoich twórców.


PYTANIE 2

Kto jest organizatorem „13 Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki”?

Każda pierwsza poprawna odpowiedź wysłana na adres e-mailowy: konkursmzkid@gmail.com, w tytule z nazwą konkursu, zostanie nagrodzona. Osoba, która uzyska największą ilość prawidłowych odpowiedzi otrzyma nagrodę główną — album „ZAGAJEWSKI RZEŹBA / SCULPTURE”. Podpowiedzi możecie znaleźć na wystawie „13 Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki” prezentowanej w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.


Kalina CiesielskaŹródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Słowackiego 1A
87 – 800 Włocławek
tel.:54) 232-36-25

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

SKANSEN W KŁÓBCE

dzisiaj
⟶ stała

FAJANS WŁOCŁAWSKI

dzisiaj
⟶ stała

GALERIA PORTRETU POLSKIEGO