Konkurs Międzynarodowy I . 11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE
Film

Konkurs Międzynarodowy I . 11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

  • Wydarzenie archiwalne: 05.04.2022
Miejsce:
Kino OrzełBydgoszcz, Marcinowskiego 12

Język oryginalny, napisy: angielskie, polskie
Kategoria wiekowa 14+
Czas trwania 67’14’


Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu / Love in the times of coal-based economy, Tomasz Siwiński, Polska 2021, 11’55’’
Prehistoryczna ryba robi pierwszy krok na suchym lądzie, przytulone tyranozaury czekają na śmierć po uderzeniu meteorytu, w Polsce jest rok 1963 i właśnie w najlepsze trwa Zima stulecia, a kominy radośnie wypluwają z siebie kłęby czarnego dymu. Tu spotykamy młodego robotnika załadowni węgla, który do nieprzytomności kocha piękną operatorkę dźwigu. Miłosny żar nie pozwoli mu zamarznąć, gdy będzie walczył z przeszywającym mrozem i pchany pożądaniem brodził w zaspach śniegu. Nasi bohaterowie, jeszcze zupełnie nieświadomi ocieplenia klimatu i nadmiernej emisji dwutlenku węgla, odegrają swoje role w ludzkiej komedii miłości i śmierci.


Więź/ Elo / Tie, Alexandra Ramires, Portugalia 2020, 11’38’’
Pod zachmurzonym słońcem dwie osoby o symetrycznych upośledzeniach poszukują możliwości adaptacji.


Maszynista / The train driver, Christian Wittmoser, Zuniel Kim, Niemcy 2021, 5’45
W pięciominutowym animowanym filmie dokumentalnym „Maszynista”, anonimowy operator lokomotywy opowiada o swoim doświadczeniu z samobójstwem na szynach. Już sześć razy był świadkiem, jak ludzie odbierają sobie życie. Próbuje o tym zapomnieć uprawiając wędkarstwo surfingowe. Czy jednak takie przeżycia nie pozostawiają trwałego śladu?


Własne śmieci / Your Own Bullshit, Daria Kopiec, Polska 2020, 6’26’’
Nie ma nic lepszego niż obiad z rodziną, choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.


Blue Monday, Katarzyna Orłowska, Polska 2020, 1’18’’
W poniedziałkowe popołudnie miasto tonie w deszczu i melancholii . Kobieta w czerwonym płaszczu marzy o ucieczce od monotonnego rytmu codzienności.


Kości / Los Huesos / The bones, Cristóbal León, Joaquín Cociña, Chile 2021, 14’22’’
Los Huesos to fikcyjna opowieść o powstaniu pierwszego na świecie animowanego filmu poklatkowego. Miał on zostać stworzony w 1901 roku, a odkryty w 2021 roku, gdy w Chile pisana jest nowa konstytucja. Film ukazuje rytuał odprawiany przez dziewczynę, która używa do tego ludzkich zwłok. W jego trakcie  pojawiają się Diego Portales i Jaime Guzmán, najważniejsze postacie związane ze stworzeniem w Chile autorytarnego i oligarchicznego systemu.


Miłego psa! / Have a Nice Dog!, Jalal Maghout, Niemcy / Germany 2020, 13’14’’
Uwięziony w Damaszku, otoczony przez wojnę, samotny mężczyzna coraz bardziej gubi się w fantazjach o ucieczce i wewnętrznym dialogu z własnym psem.


Brunch, Marnik Loysen, Wielka Brytania / United Kingdom 2021, 5’30’’
Animowana krótkometrażowa komedia przedstawiająca konflikt pokoleniowy między millenialsami a pokoleniem wyżu demograficznego urodzonym po II Wojnie Światowej.


bilet 5 zł.


Karnet na cały festiwal 11. MFFA ANIMOCJE 2022 w cenie 70zł, dostępny tylko w kasie Kina Orzeł.Źródło: Kino Orzeł

Kino Orzeł

ul. Marcinkowskiego 12
85-056 Bydgoszcz
tel.: +52 325 55 40