Edukacja / warsztaty

Konferencja o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży

  • Wydarzenie archiwalne: 10.02.2025
Miejsce:
Centrum Nowoczesności Młyn WiedzyToruń, ul. Władysława Łokietka 1-3

Bezpłatna konferencja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII oraz ponadpodstawowych, a także nauczycieli, pedagogów, wychowawców, psychologów, studentów, rodziców i opiekunów prawnych młodzieży. 

Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów natury psychicznej, które spotykają młodzież, a także edukacja nauczycieli i pedagogów w przestrzeni rozpoznawania, pomocy i przeciwdziałania negatywnym skutkom tych zjawisk. 

Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 lutego 2025 roku w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW2) przy ul. Władysława Łokietka 1-3. 

Pierwszy dzień wydarzenia jest adresowany do uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII oraz ponadpodstawowych, których w dwóch turach (godz. 9:00-11:15 oraz 12:00-14:15) zapraszamy na wykłady oraz warsztaty prowadzone przez psychologów, lekarzy, pedagogów oraz edukatorów. Wykład pt. „Co się dzieje w młodej głowie”, o godz. 9:00 oraz 12:00 wygłosi Leszek Dowgiałło – dyrektor ds. profilaktyki Centrum Edukacji Progresownia.

Zajęcia warsztatowe dotyczą m.in. wsparcia rówieśniczego, przemocy rówieśniczej, hejtu i rozwiązywania konfliktów oraz „wzmacniania mocnych stron i rozwijania rezerw” u dzieci i młodzieży. 

W przygotowanych wykładach i warsztatach może wziąć udział łącznie 8 klas (maks. 30 osób/klasa). Zgłoszenia są przyjmowane poprzez formularz do wyczerpania wolnych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

UWAGA! Nie ma już wolnych miejsc na wykłady i warsztaty w dn. 10 lutego 2025. 

Wydarzeniem towarzyszącym jest wykład prof. UAM, dr hab. Jacka Pyżalskiego, pt. „Wpływ technologii na zdrowie psychiczne młodych ludzi”. Początek o godz. 17.00.

Wydarzeniem towarzyszącym jest także debata pt. „Gry komputerowe – rozwój czy uzależnienie”. W debacie, która rozpocznie się o godz. 18:45 w MW2 udział wezmą terapeuta ds. uzależnień, specjalista w dziedzinie gier, Internetu i telefonów komórkowych – Krzysztof Piersa oraz groznawca, tutor akademicki i adiunkt w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie – dr Krzysztof M. Maj. Moderacja: Izabela Rosińska.

Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Drugiego dnia konferencji (11 lutego 2025) zapraszamy nauczycieli, pedagogów, wychowawców, psychologów, studentów, rodziców oraz opiekunów prawnych młodzieży. W programie znalazły się wykłady poświęcone zdrowiu psychicznemu i jak je utrzymać oraz w jaki sposób troszczyć się o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Dodatkowo, odbędą się warsztaty dotyczące zachowań suicydalnych, autoagresji i samouszkodzeń u młodzieży oraz jak wspierać uczniów w ich niepokojach, trudnych rozmowach w szkole, Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (PSR) w terapii, wychowaniu i edukacji. Prowadzący omówią też zagadnienia o tym, jak stworzyć w szkole przestrzeń sojuszniczą dla różnorodności.

Zgłoszenia poprzez formularz na stronie www.kpcen-torun.edu.pl przyjmuje Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, do wyczerpania wolnych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Uczestnicy drugiego dnia konferencji (11 lutego 2025)  otrzymają certyfikat udziału podpisany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.  

Informacji organizacyjnych dotyczących konferencji udziela Adam Grześkowiak, tel. 56 690 49 90 wew. 609, e-mail: a.grzeskowiak@centrumnowoczesnosci.org.pl. 

 

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Gmina Miasta Toruń oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. 

Partnerami wydarzenia są: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – Centrum Pomocy Psychologicznej, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu, Fundacja SEXED PL, Fundacja Życie Warte Jest Rozmowy.

Patronat Honorowy nad konferencją objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dr Marcin Robert Kulasek, Ministra Edukacji Narodowej – Barbara Nowacka, Ministra Zdrowia – Izabela Leszczyna, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia – Paweł Gulewski. 

Patronat medialny: TVP S.A. Oddział w Bydgoszczy, Polskie Radio Pomorza i Kujaw S.A. w Bydgoszczy.



Źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Powiązane wydarzenia

28
kwietnia (poniedziałek), godz. 10:00–12:00

„Seniorze: żyj zdrowo!”. Będzie 4. edycja wydarzenia w roku 2025!

23
czerwca (poniedziałek), godz. 10:00–12:00

„Seniorze: żyj zdrowo!”. Będzie 4. edycja wydarzenia w roku 2025!