Koncert zespołu Łubin (Rafał Kołacki / Grzegorz Kaźmierski)
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Koncert zespołu Łubin (Rafał Kołacki / Grzegorz Kaźmierski)

  • Wydarzenie archiwalne: 18.08.2023
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6

wydarzenie towarzyszące wystawie „Zachwyt” Elżbiety Jabłońskiej

 

Hałas jest powszechnie uważany za niemiły, nieprzyjemny, niepożądany i niewygodny – jednak czy zawsze? Zarówno w sztuce, jak i w życiu, bywają wyjątki od tej reguły. Zarówno dla futurystów, Johna Cage'a czy przedstawicieli kultury industrialnej idea hałasu stała się bezpośrednim źródłem inspiracji, a w szerszym kontekście – zachwytu.

Główną ideą koncertu zespołu Łubin jest zniesienie tradycyjnego podziału zjawisk akustycznych na muzyczne i niemuzyczne, zachwyt nad hałasem. Ten propagowany wcześniej m.in. przez Johna Cage’a postulat wywodzi się bezpośrednio z kilku istotnych źródeł filozoficznych. Jednym z nich jest pragmatyczna koncepcja sztuki J. Deweya, a konkretnie – jego estetyka ciągłości. Według tej teorii dzieła sztuki nie powinny być oddzielone ani od warunków, w jakich powstały, ani od potocznego doświadczenia artysty (np. dźwięki towarzyszącej człowiekowi audiosfery).

 

Rafał Kołacki/ nagrania terenowe, elektronika


Grzegorz Kaźmierski/ gitara

Kujawska cyganeria, dynamiczna bezgłowa efemeryda dwóch niezależnych artystów, którzy w pewnym momencie postanowili połączyć swoje doświadczenia wyniesione z innych muzycznych projektów. Dronowa elektronika przeplata się w twórczości Kołackiego/ Kaźmierskiego z noisowo-gitarowymi wstawkami. Całość materiału dźwiękowego spotęgowana jest przez spontaniczne, rytmiczne sekwencje, podkreślające nastrojowość i nieprzewidywalność muzyki.

 Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39