Koncert pt.

Koncert pt. "FRANCJA ELEGANCJA" - 12.02.2023, godz. 17:00

  • Wydarzenie archiwalne: 12.02.2023
Miejsce:
Pałac LubostrońLubostroń
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę, 12 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na Koncert pt. "FRANCJA ELEGANCJA" (289. Koncert Pałacowy).
Wystąpią: Dorota Zimna - klawesyn Sławomir Drózd - flet traverso Cecylia Stanecka - viola da gamba
W programie:
Tobias Hume (1569-1745) – Love’s farewell
Michele de la Barre (1675-1745) – Pièces pour la flûte traversière Chaconne G-dur
François Couperin (1768-1733) – Neuvième Concert ‘Ritratto dell’Amore’ Le Charme, Le je-ne-scay-quoi, La noble fierté. Sarabande, L’et coetera, ou Menuets
Georg Philipp Telemann (1681-1767) – Trio Sonata a-moll, TWV 42:a7 Andante, Allegro, Adagio, Allegro
François Couperin (1768-1733) – Pièces de clavecin, 14 Ordre Le rossignol en amour, Double de rossignol
Jacques-Martin Hotteterre (1674-1763) – Air de M. de Bousset, Pourquoy doux Rossignol
Georg Philipp Telemann (1681-1767) – Essercizii musici: Trio Sonata h-moll, TWV 42 h4 Largo, Vivace, Dolce, Vivace ____________________________________________ Bilety w cenie 20 zł można nabywać w Pałacu w Lubostroniu pół godziny przed koncertem.
Dorota Zimna - klawesyn Doktor sztuk muzycznych, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. dr hab. Urszuli Bartkiewicz (dyplom z wyróżnieniem) i Podyplomowych Studiów Instrumentalistyki w tej samej uczelni. Od 2005 roku jest wykładowcą w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AM w Bydgoszczy. W 2016 roku ukazała się jej książka Wariantywność Obsady w twórczości instrumentalnej Françoisa Couperina. Obsada a brzmienie utworu, wraz z płytą François Couperin – Compositeur Royal. Jako członek zespołu Intemperata nagrała utwory A. Jarzębskiego, M. Mielczewskiego, S.S. Szarzyńskiego, które znalazły się na płycie Gościniec/Alta Via wydanej w 2018 roku. Brała udział w koncertach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Belgii, Czechach i na Ukrainie. Oprócz muzyki baroku wykonuje też kompozycje współczesne. Miała okazję wziąć udział w prawykonaniach utworów kameralnych R. Gorzyckiego, D. Przybylskiego, M. Gumieli i P.A. Komorowskiego, z czego dwa zostały skomponowane specjalnie dla duetu, który współtworzy z akordeonistą Stanisławem Miłkiem. W 2022 roku ukazała się ich płyta Time Dilation, z premierowymi nagraniami utworów na klawesyn i akordeon A. Krzanowskiego, P. A. Komorowskiego, M. Gumieli i M. Moca. Jest wykładowcą oraz członkiem biura organizacyjnego Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie. Od 2018 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej – organizatora festiwalu Bydgoska Scena Barokowa, którego Dorota Zimna jest jednym z dyrektorów artystycznych. W 2022 roku za swoją działalność artystyczną w latach 2020-2021 otrzymałaWyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznane w kategorii Kultura.
Sławomir Drózd - flet traverso Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fletu traverso Michaela Schmidt-Casdorffa (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie jest doktorantem i wykładowcą w rodzimej uczelni. Od 2020 roku jest członkiem Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej. Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy współpracuje z polskimi i zagranicznymi zespołami koncertując w całej Europie. Są to m.in.: Orkiestra XVIII Wieku, Mousikê Technê, Intemperata, Kore i Green Kore. Oprócz tego zapraszany jest do uczestnictwa w niezależnych składach podczas różnych festiwali na terenie całego kraju. Koncertował m.in. z Davide Monti (Włochy), Lucille Boulanger (Francja), Jesenką Balic Zunic (Dania), Sarą Johnson Huidobro (Hiszpania), Guillaume Beaulieu (Francja) i Pauliną van de Pavert (Holandia). W 2022 r. wziął udział w trasie koncertowej legendarnej Orkiestry XVIII Wieku (Holandia) koncertując we Francji, Holandii i Niemczech. Podczas festiwalu Przedsionek Raju wykonał 8 koncertów z muzyką solową i kameralną Händla. Wystąpił również na festiwalu Fide et Amore z kompozycjami Bacha (Żory). W czasie festiwalu Muzyka w Raju wykonał 5 koncertów na flet i orkiestrę z muzyką Telemanna. Oprócz działań artystycznych czynnie angażuje się w organizację wydarzeń kulturalnych na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego. Są to m.in. Bydgoska Scena Barokowa, Europejski Dzień Muzyki Dawnej, Dni Muzyki Dawnej. Jest również członkiem biura organizacyjnego Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie.
Cecylia Stanecka - wiolonczelistka oraz gambistka wykonująca repertuar klasyczny, od renesansu po muzykę najnowszą. Gościła na wielu europejskich estradach. Spośród nich wymienić można Zürcher Hochschule der Künste, Hochschule der Künste Bern, University of Music Franz Liszt w Weimarze, Salę Kolumnową Związków w Moskwie, Filharmonię Narodową, Teatr Wielki – Operę Narodową, Teatr Nowy w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Uzyskała szereg nagród i wyróżnień podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Jest laureatką m.in. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Liezen, Andreas Stein Wettbewerb w Augsburgu, Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczelowego w Warszawie, I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. L. Boccheriniego w Zamościu. Cecylia Stanecka współtworzy prężnie działający kwartet smyczkowy Raffa Quartet. Artystka współpracuje z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Baltic Youth Philharmony, Pan European Philharmony, Open Mind Orchestra, Jungen Münchner Philharmonie oraz Baltic Neopolis Orchestra. W 2014 rozpoczęła stałą współpracę z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy jako muzyk solista. W 2019 została koncertmistrzem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a obecnie jest solistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Nieustanna chęć poszerzania swych horyzontów zaowocowała ukończeniem Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2019 roku jest studentką w klasie violi da gamba profesora Christiana Zincke. Jest także absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Leopold Mozart Zentrum przy Universität Augsburg oraz Hochschule der Künste Bern. Kształciła się pod kierunkiem wybitnych profesorów wiolonczeli, m.in. Tomasza Strahla, Juliusa Bergera, Arto Norasa, Ivana Monighettiego, Louise Hopkins, Briana Franklina (viola da gamba), Kazimierza Michalika, Romana Jabłońskiego, Renaty Marzec oraz Andrzeja Bauera. W 2019 otrzymała tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie również wykłada.


Źródło: Pałac Lubostroń

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 17:00

Koncert Noworoczny

14
stycznia (wtorek), godz. 19:00

Magic Tenors – Noworoczny Karnawał Wiedeński