Koncert: PLEŃ | Szorstkie
Muzyka i taniec

Koncert: PLEŃ | Szorstkie

  • Wydarzenie archiwalne: 03.03.2022
Miejsce:
Klub MÓZGBydgoszcz, Parkowa 2
| 𝐒𝐙𝐎𝐑𝐒𝐓𝐊𝐈𝐄
„To muzyka, której nie słucha się do jajecznicy z dziewczyną o 11 rano. To muzyka trawiąca. To muzyka na sowie życie, gdy jesteś sam w domu i szukasz samego siebie przy sztaludze, a w tle pali się kadzidło o zapachu opium. Każdy pies już po wieczornym spacerze, a jeśli nadal mieszkasz z matką to lepiej użyj dobrych słuchawek bo może uznać, że synku zbłądziłeś.”

Zespół szorstkie narodził się w trudnych czasach pandemii w 2020 roku w wyniku potrzeby i możliwości. Trzej goście zamknięci w przygotowanym zawczasu studiu/bunkrze dali ujścia temu co musiało wylać się na zewnątrz.

Toczył ich bunt lasu, stłumiony krzyk ekstrawertycznej jaźni i lęk przed wyciszaniem połączeń.

Jesienią tego samego roku zespół wystąpił na “Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!” gdzie muzycy nawiązali do wydanego w 1975 roku albumu Lou Reeda "Metal Machine Music". Grupa pojawiła się także jako gość podczas trasy legendarnej Ścianki. Latem 2021 roku "szorstkie" zostało laureatem cyklu "Kapitał Start Up!" społecznościowego Radia Kapitał.

Premiera debiutanckiego albumu zaplanowana jest na pierwszą połowę 2022.

Robert Kafel – gitara elektryczna
Kamil Klama – gitara elektryczna, wolka
Michał Klama – perkusja| PLEŃ
(niem. Heerwurm) pełznąca masa, złożona z tysięcy maleńkich larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki. Pleń jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, pierwsze wiadomości o nim pochodzą z XVII wieku, ze Śląska. Obserwowany na obszarach górzystych (a także 11 razy w Puszczy Białowieskiej), był również obiektem zabiegów magicznych. Przez ludność Pleń uważany był za zwiastun nieszczęść, wojen i klęsk. Nie wiadomo jaki jest sens wędrówek Plenia.

Podobną nieokreśloność i zapowiedź złego słyszymy na nagraniach z debiutanckiego albumu Plenia. Skład muzyczny łódzkiej grupy zawiązał się w 2017 i artyści zasiedli do prac nad materiałem opartym o improwizacje. Wolne formy muzyczne dopracowywali na koncertach, a później w studio spróbowali oddać klimat tamtejszych wykonań. Podobno to się nie udało i na płytę zarejestrowano coś zupełnie innego.

Michał Klama - perkusja, kalimba, piła, akordeon
Andrzej Kacprzak - gitara elektryczna
Michał Wereszczyński - gitara basowa


Wstęp: 20 zł


Źródło: Klub MÓZG

Klub MÓZG

ul. Parkowa 2
85-100 Bydgoszcz
tel.: +52 345 51 95