Koncert Nadzwyczajny z okazji Rocznicy Uchwaleni Konstytucji 3 Maja
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie we wtorek, 3 maja 2022 roku o godz. 17.00 do Sali Rodundowej na Koncert Nadzwyczajny z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wystąpią:
Ewa Menaszek - mezzosopran
Alicja Tarczykowska - fortepian
W programie:
Ignacy Jan Paderewski
Cztery pieśni op. 7 do słów Adama Asnyka
– Gdy ostatnia róża zwiędła
– Siwy koniu
– Szumi w gaju brzezina
– Chłopca mego mi zabrali
Dwanaście pieśni op. 22 do słów Catulle’a Mendèsa
– nr 2 Ton coeur est d’or pur
– nr 7 La Nonne
Fryderyk Chopin
Pieśni op. 74
– nr 1 Życzenie sł. Stefan Witwicki
– nr 16 Piosnka litewska sł. Ludwik Osiński
Mieczysław Karłowicz
– Z nową wiosną sł. Czesław Jankowski
– Skąd pierwsze gwiazdy op.1 nr 2 sł. Juliusz Słowacki
– Mów do mnie jeszcze op.3 nr 1 sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Karol Szymanowski
– Daleko został cały świat op. 2 nr 1 sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer
– Łabędź op. 7 sł. Wacław Berent
Stanisław Niewiadomski
– Jaśkowa dola: 9 pieśni do słów Marii Konopnickiej: nr 9 Dzwony
Stanisław Moniuszko
– Cztery pory roku
– Złota rybka
– Biegnie słuchać w lasy, w knieje – Dumka Jadwigi z II aktu opery “Straszny dwór”
Ewa Menaszek – mezzosopran
W 2019 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Agnieszki Monasterskiej. Studiowała również w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie, gdzie wystąpiła w koprodukcji z teatrem Staatsschauspiel Dresden jako Zita w operze Gianni Schicchi G. Pucciniego.
Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów wokalnych pod kierunkiem takich artystów jak prof. Ryszard Karczykowski, prof. Rannveig Braga-Postl (Wiedeń), prof. Elisabeth Wilke (Salzburg), Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała.
Już w czasie studiów występowała podczas licznych koncertów i festiwali, takich jak: Środa Młodych w NOSPR w Katowicach, Muzyczny Ogród Liczyrzepy w Filharmonii Dolnośląskiej, Festiwal Kameralistyki Wokalnej Voice & Piano czy Muzyka w Starym Krakowie.
Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych - Konkursu Wokalnego im. K. Jamroz (2. nagroda, 2022), Międzynarodowego Konkursu im. J. Kiepury (3. nagroda, 2021), Międzynarodowego Konkursu im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków (3. nagroda, 2019) oraz Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2. nagroda, 2018).
Od 2019 roku współpracuje z Operą Krakowską jako gościnna solistka. Do tej pory kreowała tam partie Mercedes w Carmen G. Bizeta, Drugiego Elfa w Śnie nocy letniej F. Mendelssohna, oraz Wenus w Orfeuszu w piekle J. Offenbacha. W swoim repertuarze ma też takie partie jak Cherubino w Weselu Figara, Trzecia Dama w Czarodziejskim flecie oraz Dorabella w Così fan tutte W. A. Mozarta, Olga w Eugeniuszu Oniegine P. Czajkowskiego, Siébel w Fauście oraz Stéphano w Romeo i Julii Ch. Gounoda.
Jednocześnie kontynuuje działalność koncertową, dając recitale i biorąc udział w rozmaitych projektach artystycznych. Występowała jako solistka w Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego, w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego, w sali kameralnej NOSPR w Katowicach oraz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego, gdzie w kwietniu 2022 wykonała partię altową w Requiem W. A. Mozarta.
Alicja Tarczykowska pianistka, kameralistka, korepetytor wokalny
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej (2006). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń na Podyplomowym Studium Instrumentalistyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2008). Jako stypendystka programu Socrates Erasmus kształciła się również w Istituto Musicale Achille Peri w Reggio Emilia we Włoszech (2005). Ukończyła Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie (2012). Uczestniczyła w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa realizowanym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie (2015-2019). W ramach programu brała m.in. udział w warsztatach i kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów jak Eytan Pessen, Helmut Deutsch, Matthias Rexroth, Izabella Kłosińska, Olga Pasiecznik, Ewa Podleś, Jerzy Marchwiński, Neil Shicoff, Paul Plummer, Peter McClintock, Tomasz Konieczny i Anna Marchwińska.
Od roku 2006 pracuje jako pianista i korepetytor na Wydziale Wokalno-Aktorskim oraz Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, obecnie na stanowisku adiunkta. Aktualnie współpracuje z klasami śpiewu solowego prof. Adama Zdunikowskiego, prof. Małgorzaty Greli oraz ad. dr Anity Urban-Wieczorek. W latach 2011-2021 była wykładowcą Wydziału Wokalno-Aktorskiego / Instytutu Wokalistyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako kameralistka. Posiada bogaty repertuar, zawierający utwory literatury wokalnej i skrzypcowej, a także altówkowej, wiolonczelowej i inne. W 2006 roku wystąpiła jako solistka na koncercie z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Zygmunta Rycherta w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Rubena Silvy w Dworze Artusa w Toruniu. W 2017 roku wraz z zespołem Barock Quartet wystąpiła na Festiwalu Muzyka u Źródeł w Bydgoszczy.
Współpracuje ze śpiewakami podczas szeregu wydarzeń artystycznych, koncertów, nagrań, konkursów i kursów mistrzowskich. Była m.in. oficjalną pianistką konkursową IX i X edycji Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie (2016, 2019) oraz I i II edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Bogdana Paprockiego w Operze Nova w Bydgoszczy (2019, 2021). Towarzyszyła również śpiewakom – uczestnikom Mistrzowskich Kursów Wokalnych prowadzonych przez takich mistrzów jak: Mariusz Kwiecień, Izabella Kłosińska, Olga Pasiecznik, Andrzej Dobber, Andrzej Lampert i Wojciech Maciejowski.
Uzyskała wyróżnienia dla pianisty na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vrable (Słowacja, 2014, 2019), Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie (2015, 2021), Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku (2018), Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2018), Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju (2019) oraz I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy (2019).
Otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).
W listopadzie 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne, nadany przez Senat Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
____________________________________________
Bilety w cenie 15 zł można nabywać pół godziny przed koncertem w Pałacu w Lubostroniu
Źródło: Pałac Lubostroń