Koncert fado - Mel i André Vaz
Muzyka i taniec

Koncert fado - Mel i André Vaz

  • Wydarzenie archiwalne: 09.05.2024
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyBydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Wystąpią:

  • Mel –  śpiew
  • André Vaz – śpiew
  • Francisco Pereira – gitara portugalska
  • Carlos Viçoso –  gitara klasyczna
  • Vasco Sousa –  gitara basowa

Muzyka fado jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych elementów kultury Portugalii. Uznawana za narodowy symbol tego kraju. Jako styl muzyczny wpisana została na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Fado jako oczywista tradycja muzyczna ma w sobie wiele melancholii i emocji, które przenoszą nas w świat utkany z miłości, tęsknoty, troski, ale też radości i nadziei.

𝗠𝗲𝗹 - muzyka jest absolutną pasją w jej życiu. Ta pasja narodziła się w wieku zaledwie 7 lat, kiedy zaczynała od lekcji gry na pianinie. W 2015 roku wzięła udział w programie The Voice Portugal, gdzie dotarła do pierwszej 10. Kilka miesięcy później rozpoczęła się jej przygodę z fado, a w wieku 20 lat zaczęła pisać swoje pierwsze piosenki, generowane przez różne odniesienia. W 2016 roku, w którym zaczęła zaczęła śpiewać Fado, zdobyła 1. miejsce w Grande Noite do Fado de Santa Maria Maior, w Coliseu dos Recreios. Regularnie występuje w najbardziej prestiżowych domach fado w Lizbonie, takich jak "O Faia" i "Sr. Vinho", gdzie była członkiem stałej obsady. Dziś można ją znaleźć w najróżniejszych domach fado w Lizbonie, takich jak: "Clube De Fado", "Canto Da Atalaia", "Tasca do Chico", "Fama D'Alfama", "Lisboa Em Fado". Występowała również na takich imprezach jak Santa Casa Alfama, NOS Alive oraz międzynarodowych trasach koncertowych, takich jak Caixa Fado Festival w Luandzie. W 2017 roku zaczęła również brać udział w projekcie "Tasting Fado" w Teatrze Tivoli BBVA, który trwa do dziś. W 2018 roku po raz pierwszy została zaproszona do zaśpiewania podczas prezentacji albumu Orquestra Geração w ratuszu w Lizbonie. Do tej pory wydała dwa single – "Pista De Dança" w październiku 2022 roku i "Promessas" w marcu 2023 roku – z tekstem i muzyką jej autorstwa, a premiera jej albumu spodziewana jest w 2024 roku.

𝗔𝗻𝗱𝗿é 𝗩𝗮𝘇 - pierwszy kontakt z fado miał za pośrednictwem członków rodziny i przyjaciół, którzy byli miłośnikami gatunku. Już wtedy się w nim zakochał. W wieku zaledwie 9 lat wygrał Grande Noite do Fado w 1993 roku w Coliseu dos Recreios. Po tym udziale wydał wiele płyt, wystąpił w telewizji, wystąpił w filmie Manoela de Oliveiry, brał udział w europejskich serialach i musicalach, w szczególności w musicalu "Amália" Filipe La Féria. André Vaz występuje w najbardziej prestiżowych teatrach fado w Lizbonie, jest częścią obsady Páteo de Alfama/Fado em Si i udanego projektu "Fado in Chiado". Wydanie nowego, czwartego już albumu André, ma na celu odzyskanie części artystycznej i kulturowej historii fado, będącej wynikiem intensywnych badań nad nagraniami dokonanymi w latach 60., 70. i 80., ze szczególnym uwzględnieniem tego, że większość tematów nigdy nie została ponownie nagrana przez nikogo, poza ich twórcami. W projekcie tym udział wzięli: Diogo Clemente (produkcja i gitara klasyczna), Ângelo Freire i Bernardo Couto (gitara portugalska), Marino de Freitas (bas). Celem było odtworzenie wybranych utworów, zachowanie ich poezji i nadanie im aktualnego i współczesnego brzmienia zgodnego z tą rzadką obecnie portugalską poezją popularną, dzięki czemu album ten wyróżnia się spośród wielu innych, a tym samym staje się kolejnym punktem odniesienia we współczesnym fado.Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40

Powiązane wydarzenia

22
maja (środa), godz. 19:00

Parno – spektakl impro

23
maja (czwartek), godz. 19:30

Slam-Jam Session

25
maja (sobota), godz. 14:00–18:00

Giełda Winyli i Płyt CD