Koncert Chóru Kameralnego Cantus Amici - 24.03.2023r., godz. 18:00

Koncert Chóru Kameralnego Cantus Amici - 24.03.2023r., godz. 18:00

  • Wydarzenie archiwalne: 24.03.2023
Miejsce:
Pałac LubostrońLubostroń
Dyrektor Pałacu Lubostroń Aleksandra Nowakowska zaprasza serdecznie w piątek, 24 marca 2023 roku o godz. 18.00 na koncert z cyklu "Koncerty Pałacowe - Niedzielne Spotkania Rodzinne" (292. Koncert Pałacowy) - Koncert Chóru Kameralnego Cantus Amici.
Koncert rozpoczną uczennice klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Lubostroniu, Amelia Barth i Barbara Niedbalska, które przeczytają ballady Adama Mickiewicza : "Do przyjaciół" i "To lubię" .
Chór Kameralny CANTUS AMICI (do niedawna Żniński Chór Kameralny) powstał 28 grudnia 2013 roku (pierwsza próba) z inicjatywy dyrygenta zespołu pana Krzysztofa Fryski. Zrzesza osoby w różnym wieku: młodzież szkolną, studentów i osoby dorosłe ze Żnina i okolic. Repertuar chóru jest zróżnicowany. Znaleźć można utwory muzyki sakralnej, gospel, ludowej, czy rozrywkowej. Swoją działalność artystyczną chór prowadzi w kraju, jak i po za jego granicami. W swoim dorobku zespół posiada m.in. takie osiągnięcia jak: I miejsce w kategorii chórów działających przy instytucjach kultury na XI Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie na Kaszubach, II miejsce w kategorii chórów kameralnych (pierwszego nie przyznano) podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie, III miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku, a w październiku 2018 r. wyśpiewał Srebrne Pasmo na X Jubileuszowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni. W kwietniu 2019 roku ponownie w Kielnie na XIII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej zdobył złote pasmo, I miejsce w kategorii chórów działających przy instytucjach kultury oraz nagrodę publiczności. Również w kwietniu 2019 roku na II Ogólnopolskim Konkursie i Festiwalu Chóralnym „Musica in Urbe” w Bydgoszczy wyśpiewał srebrny dyplom (90 pkt.) w kategorii chórów mieszanych. Ostatnim występem konkursowym przed pandemią był Wojewódzki Konkurs Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, na którym zespół zdobył I miejsce w kategorii chórów mieszanych oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kompozycji inspirowanej folklorem. Po wybuchu pandemii Covid-19 Żniński Chór Kameralny zawiesił działalność, jak większość zespołów chóralnych w całym kraju. Chór zebrał się ponownie jesienią 2021 r. i od tamtego momentu prowadzi działalność artystyczną. Pierwszym koncertem po pandemii był tradycyjny koncert kolęd w żnińskiej Farze w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Wraz z nowym rokiem powróciły plany konkursowe, czego efektem był udział w konkursie Surrexit Vere we Włocławku 30 kwietnia, na którym Żniński Chór Kameralny zdobył srebrny dyplom w kategorii chórów mieszanych. Okres od września do stycznia to niezwykle intensywny czas dla zespołu, ponieważ w każdym miesiącu zespół zaśpiewał przynajmniej jeden koncert.
Bilety w cenie 20 zł można nabywać w Pałacu w Lubostroniu pół godziny przed koncertem.


Źródło: Pałac Lubostroń