Koncert Andrzejkowy - 27.11.2022, godz. 17:00
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę, 27 listopada 2022 roku o godz. 17.00 na 287. Koncert Pałacowy - Koncert Andrzejkowy.
Wystąpią:
Bolesław Siarkiewicz - skrzypce
Maciej Kamrowski - wiolonczela
Rafał Tworek - fortepian, aranżacje
W programie:
Astor Piazzolla – La muerte del angel piazzolla
Astor Piazzolla – Four Seasons
Primavera Porteňa
Verano Porteňo
Otoňo Porteňo
Invierno Porteňo
Astor Piazzolla – Escualo, arr. R. Tworek
Astor Piazzolla – Oblivion
Astor Piazzolla – Tango Diablo, arr. R. Tworek
Osvaldo Pugliese – La Yumba, arr. R. Tworek
Astor Piazzolla – Decarissimo
Carlos Gardel – Por una cabeza, arr. R. Tworek
Carlos Gardel – Tomo y obligo, arr. R. Tworek
Carlos Gardel – El Día que me quieras, arr. R. Tworek
Carlos Gardel – Volvio Una Noche, arr. R. Tworek
Astor Piazzolla – Libertango
____________________________________________
Bilety w cenie 20 zł można nabywać
w Pałacu w Lubostroniu pół godziny przed koncertem.
Bolesław Siarkiewicz ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem profesorów Jadwigi Kaliszewskiej, Romana Lasockiego, Antoniego Cofalika oraz Charlesa Tregera. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał także wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za znaczący wkład w rozwój utalentowanej muzycznie młodzieży. W roku 2014 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych.
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występował w Polsce, Niemczech, Francji, Rosji, Holandii, Belgii, na Słowacji, we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Zygmunt Rychert, Tomasz Bugaj, Jacek Rogala, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Swoboda oraz ze znakomitymi muzykami, jak: Jadwiga Kaliszewska, Iwona Hossa, Renata Marzec, Radosław Marzec, Rafał Kwiatkowski, Marcin Sikorski, Lech Bałaban, Piotr Reichert. Jego szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po muzykę XXI wieku. Współpraca z czołowymi kompozytorami młodego pokolenia zaowocowała prawykonaniami ich dzieł. W swoim dorobku Bolesław Siarkiewicz posiada nagrania płyt dla wytwórni Dux, dla Związku Kompozytorów Polskich oraz dla wydawnictwa Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Nagrywał także dla TVP Bydgoszcz. W 2009 roku płyta Young Composers in Tribute to Fryderyk Chopin z nagraniem Tria florenckiego Michała Dobrzyńskiego otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii muzyka współczesna.
Bolesław Siarkiewicz jest adiunktem na Wydziale Instrumentalnym macierzystej Uczelni. Jego szeroka działalność pedagogiczna obejmuje również wykłady podczas letnich i zimowych kursów skrzypcowych (Mława, Radziejów, Łeba, Szczecinek), funkcję krajowego konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej, a także pracę w jury konkursów skrzypcowych.
Maciej Kamrowski ukończył studia w 1997 roku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Po ukończeniu studiów podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni, na początku w charakterze asystenta, później w wyniku przewodu na stanowisku adiunkta. Jego absolwenci zasilają orkiestry filharmoniczne i operowe w całej Polsce od rodzimej Bydgoszczy, po Toruń, Wrocław, Wałbrzych, Zamość, pracują również w szkołach muzycznych w całej Polsce. Już w trakcie studiów został zatrudniony w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie od 2001 roku jest koncertmistrzem. Prowadzi działalność koncertową - jako solista występował z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Współpracował jako solista z dyrygentami: Janem Krenzem, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Nicolettą Conti, Wojciechem Rajskim, Zygmuntem Rychertem, Su-Han Yangiem. Jako muzyk kameralista koncertował w większości krajów europejskich, w salach koncertowych w Londynie, Hamburgu, Lyonie, Kopenhadze, Sztokholmie, Rydze, Tallinie, Kownie, Petersburgu i wielu innych. Dokonał wielu nagrań płytowych, zarówno solowych, kameralnych, jak również z muzyką filmową, teatralną, jazzową czy rockową. Kilkukrotnie wyróżniony nagrodami Dyrektora Filharmonii Pomorskiej, Marszałka Województwa, Prezydenta Miasta oraz medalem Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Miasta Bydgoszczy.
Rafał Tworek - pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się w 1979 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z Solca Kujawskiego, gdzie w wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Rafał Tworek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ireny Skabar Galon. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego, które ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich u takich profesorów jak Lee Kum Sing, Ewa Pobłocka, Jerzy Sulikowski, Desire N'Kaoua i Andrzej Jasiński. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
W 2011 roku brał udział w nagraniu Płyty MUSICA NOVA POMORZA I KUJAW, wykonując utwór Sławomira Opalińskiego na fortepian i elektronikę, zatytułowany Inside. Na gruncie muzyki klasycznej i filmowej występował z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W zakresie muzyki współczesnej i elektroakustycznej współpracował z Markiem Chołoniewskim, natomiast na gruncie muzyki filmowej z kompozytorami takimi jak Jan A.P. Kaczmarek i Henryk Kuźniak. Na polu muzyki jazzowej występował z Ewą Bem, Ewą Urygą, Karen Edwars, Januszem Szromem, Anną Serafińską, Olgą Bończyk, Kubą Badachem, Stevem Sandlerem, Maciejem Sikałą, Marcinem Gawdzisem i ElJazz BigBandem.
Rafał Tworek jest współtwórcą zespołu Tango Cancion wykonującego muzykę argentyńską, który zrealizował swój projekt w Filharmonii Pomorskiej z Capellą Bydgostiensis.
Swoje zainteresowania muzyczne skierował w ostatnim czasie w stronę fortepianu preparowanego i amplifikowanego. Autorskie kompozycje wykorzystujące tak zmodyfikowane brzmienie instrumentu znajdą się na płycie nagrywanej w Trio Jazzowym, która ściśle wiąże się z pisaną w obecnym czasie pracą doktorską.
W kontekście muzyki religijnej jest twórcą projektu Rafał Tworek Quintet, który ujmuje motywy muzyki sakralnej w świecie improwizacji jazzowej. Pierwsza płyta tego zespołu nagrywana była w 2018 roku i znalazły się na niej pieśni ewangelickie i rzymsko-katolickie w autorskich aranżacjach.
Zadebiutował również jako kompozytor na Festiwalu Nowa Muzyka Bydgoszcz 2016. Odbyło się wtedy prawykonanie autorskiej kompozycji zatytułowanej Grań na fortepian preparowany i amplifikowany z elektroniką.
W maju 2018 roku uczestniczył w światowym prawykonaniu utworu Sławomira Opalińskiego zatytułowanego Lead, na syntezator, saksofon i elektronikę.
Ostatnie lata twórczości i wykonawstwa skierowane były również w stronę fortepianu preparowanego i amplifikowanego. Ściśle związane z tą działalnością były badania oraz pisanie pracy doktorskiej na temat Fortepian preparowany i amplifikowany we współczesnej muzyce jazzowej na przykładzie twórczości i wykonawstwa Esbjorna Svenssona, Leszka Możdżera i autora pracy.
Po publicznej obronie 19 grudnia 2018 roku, Rafał Tworek uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych.
Źródło: Pałac Lubostroń