Kobieta, okrzyknięta „Wampirką”. Sensacyjne znalezisko archeologiczne w Pniu pod Bydgoszczą – spotkanie z Magdaleną Zagrodzką i Dariuszem Polińskim
Dziedzictwo

Kobieta, okrzyknięta „Wampirką”. Sensacyjne znalezisko archeologiczne w Pniu pod Bydgoszczą – spotkanie z Magdaleną Zagrodzką i Dariuszem Polińskim

  • Wydarzenie archiwalne: 28.05.2024
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Goście spotkania przedstawią w szczegółach zakres i historię prac na stanowisku archeologicznym w Pniu oraz sensacyjne odkrycie grobu „Wampirki”.

Wieś Pień leży przy starorzeczu Wisły w gminie Dąbrowa Chełmińska. W latach 2005–2009 prowadzono tam badania wczesnośredniowiecznego cmentarza. Odkryto wówczas unikalne groby komorowe, bogato wyposażone, co świadczyło o wysokim statusie pogrzebanych w nich osób. Odnaleziono wówczas srebrną biżuterię, kolie z kamieni półszlachetnych, naczynia z brązu oraz fragmenty odzieży jedwabnej.

Podczas kolejnych badań, prowadzonych latem 2022 roku, w sąsiedztwie poprzedniego stanowiska archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod przewodnictwem profesora Dariusza Polińskiego odkryli dziwny, niespotykany do tej pory na ziemiach polskich pochówek z XVII w. Odnaleziona kobieta – by nie powstała z grobu – na szyi miała umieszczony sierp, a na dużym palcu lewej stopy trójkątną kłódkę. Grób jest sensacją na skalę światową. Zainteresowali się nim specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i wielu krajów Europy. Niedawno rozpoczęto prace nad filmem dokumentalnym o znalezisku z Pnia i nad rekonstrukcją twarzy odnalezionej kobiety. Ową rekonstrukcję wykona światowej sławy specjalista w tej dziedzinie, archeolog – rzeźbiarz Oskar Nilsson.

Magdalena Zagrodzka, prezeska zarządu Toruńskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Ewolucja”, która wspomaga archeologów, zapowiada dalsze prace badawcze na tajemniczym cmentarzysku w Pniu. Wraz z zespołem podejmuje też działania mające na celu wykorzystanie tego terenu w kontekście popularyzacji wiedzy o wczesnośredniowiecznych i nowożytnych praktykach funeralnych.

Wstęp wolnyŹródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy