Logo partnera
Wstęp wolny  /  Film

Kino plenerowe w ogrodzie Biblioteki

  • Wydarzenie archiwalne: 30.08.2024
Miejsce:
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w GrudziądzuGrudziądz, ul. Legionów 28

W dwa ostatnie piątki sierpnia (23 i 30 sierpnia) zapraszamy wszystkich miłośników kina i dobrej lektury do ogrodu Biblioteki Miejskiej na seanse wyświetlane pod chmurką. Wstęp wolny.

Zaprezentujemy dwa filmy, które są powiązane z literaturą:

• 23.08.2024, godz. 20:30 – „Księgarnia z marzeniami”, reż. Isabel Coixet

Florence Green (Emily Mortimer) szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię w sennym miasteczku u wybrzeży Anglii. Sprowadza dla mieszkańców dzieła światowej literatury, m. in. „Lolitę” Nabokowa oraz „451 stopni Farenheita” Bradbury’ego, co u niektórych wywołuje oburzenie, a u lokalnych elit nawet protest – wszak książki mogą być niebezpieczne! Bardzo wpływowa dama (Patricia Clarkson) zrobi wiele, by zamknąć ten „sklepik”. Florence będzie jednak konsekwentna. Tym bardziej, że zdobywa sympatię i wsparcie miejscowego miłośnika powieści (Bill Nighy).
Film został uznany za Najlepszą Adaptację Utworu Literackiego 2017 roku, zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści „The Bookshop” Penelope Fitzgerald.

• 30.08.2024, godz. 20:30 – „Paulo Coelho. Niesamowita historia”, reż. Daniel Augusto

Wzruszająca, mądra i mało znana historia życia Paulo Coelho, jednego z najbardziej popularnych pisarzy wszech czasów. Książki tego brazylijskiego autora przetłumaczono na 80 języków i sprzedano w nakładzie 165 milionów egzemplarzy w 150 krajach. Film Daniela Augusto przedstawia losy twórcy „Alchemika” i „Pielgrzyma” od pełnych buntu i poszukiwań początków aż po sam szczyt wybitnej kariery. W roli tytułowej wielokrotnie nagradzany Júlio Andrade.
Buntownik, wizjoner, gwiazda rocka, ale przede wszystkim: pisarz. Fascynująca historia Paulo Coelho zaczyna się o wiele wcześniej niż wydanie jego pierwszej książki. Już jako młody chłopak wiedział, że chce być pisarzem. Jego młodość przypadła na burzliwe czasy lat 60. i 70. Eksperymenty z używkami, wolna miłość, przymusowe wizyty na oddziałach psychiatrycznych, bunt przeciwko władzy i współudział w powstaniu brazylijskiej sceny rock’n’rolla stworzyły człowieka, którego książki pokochał cały świat.

Zachęcamy do zabrania ze sobą kocy.



Źródło: Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu