Kino i optyka – warsztaty dla dzieci
Dla dzieci  /  Edukacja / warsztaty  /  Film  /  Sztuki plastyczne

Kino i optyka – warsztaty dla dzieci

  • 06
    lipca 2025 (niedziela), godz. 13:00–15:00
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Kino i optyka – warsztaty dla dzieci w wieku 10–12 lat (taumatrop i fenakistiskop)

Ciekawi Was, jak powstają filmy i animacje?

Na wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, porozmawiamy o początkach kina na świecie i o pierwszych kinach w Bydgoszczy. Opowiemy również o lokalnych wątkach filmowych, o historii Bydgoszczy na filmowej mapie oraz o wpływie braci Lumiere na rozwój kina. Podczas części warsztatowej, uczestnicy samodzielnie stworzą proste urządzenia animacyjne, takie jak taumatrop i fenakistiskop, co pozwoli na praktyczne zrozumienie zasad rządzących percepcją ruchu.

Podczas zajęć dzieci:

  • poznają dawne zabawki optyczne, które były pierwszym krokiem w stronę współczesnej animacji i kina;
  • dowiedzą się, jak działa taumatrop – prosty przyrząd, który sprawia, że dwa obrazy łączą się w jeden;
  • odkryją fenakistiskop, który pozwala ożywiać rysunki i stworzyć pierwsze animacje;
  • samodzielnie wykonają oba urządzenia i przekonają się, jak fascynująca może być nauka przez zabawę.

To okazja, by dzieci eksperymentowały, rozwijały swoją kreatywność i zrozumiały, jak dawniej ludzie tworzyli iluzję ruchu – zanim powstały współczesne filmy i bajki. Warsztaty są prowadzone w przystępny i angażujący sposób, dostosowany do wieku uczestników.

 

O prowadzących:

Edyta Zarębska – Kierowniczka Działu Edukacji w Młynach Rothera. Z wykształcenia animatorka kultury, ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez kilka lat współtworzyła programy warsztatowe z zakresu edukacji kulturalnej, współpracując z instruktorami i artystami, a także koordynowała projekty skierowane do młodzieży oraz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czasie wolnym pasjonuje się muzyką, zwłaszcza koncertami i festiwalami, szczególnie interesując się twórczością i wizerunkiem kobiet na scenie muzycznej.

Ewa Mączyńska-Walkowiak – doktor nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne. Przez niemal dekadę związana z Wydziałem Fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zajmowała się rozwijaniem i doskonaleniem metod obrazowania optycznego w zastosowaniach okulistycznych. Obecnie jako główna specjalistka ds. edukacji w Młynach Rothera zajmuje się rozwijaniem, opracowywaniem i wdrażaniem różnorodnych rozwiązań popularyzujących naukę wśród dzieci i młodzieży. Autorka i prowadząca warsztaty popularnonaukowe w nurcie STEM, strefy wyzwań konstrukcyjnych, aktywności dedykowane piknikom i festiwalom naukowym. Promuje idee uczenia się poprzez doświadczanie.

 

Informacje organizacyjne:
Kiedy? 6.07.2025 r., godz. 13.00-15.00
Gdzie? Młyny Rothera, wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz Spichrz Mączny, IV piętro
Dla kogo? dla dzieci w wieku 10-12 lat wraz z opiekunami
Cena: 20 zł, bilet dla dziecka jest także wejściówką dla opiekuna
Bilety: TUTAJ!



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

26
czerwca (czwartek), godz. 18:30–20:00

Młyński rozmownik #60