Kim jest Janina Węgrzynowska?
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Kim jest Janina Węgrzynowska?

  • Wydarzenie archiwalne: 24.03.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
Artyści: Janina Węgrzynowska, Agata Bogacka, Jenny Brockmann, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Agnieszka Grodzińska, Dagmar Schürrer
Kuratorka: Paulina Olszewska

Wystawa zrodziła się z potrzeby opowieści o artystkach, których życie i twórczość są fascynujące, ale znalazły się poza obiegiem sztuki i przez to pozostają niezauważone. Projekt zapoczątkował znajdujący się w Kolekcji Galerii Studio- „Obraz szaro-pomarańczowy” autorstwa Janiny Węgrzynowskiej (1930–2010) z 1979 roku. W ramach przygotowań do wystawy kolekcji w 2021 kuratorka Paulina Olszewska zainteresowała się op-artową kompozycją oraz jej autorką, na której temat odnaleźć można było tylko strzępy informacji.
Postać Janiny Węgrzynowskiej, artystki związanej z Warszawą, zdaje się powiela biografie wielu kobiet aktywnych na polu sztuki w XX wieku w Polsce i na świecie. Charakteryzuje je często bardzo innowacyjne czy progresywne myślenie o sztuce oraz interdyscyplinarność na wielu polach. Były i ciągle są to artystki eksperymentujące i skoncentrowane na sztuce, intensywnie pracujące przez większość życia. A mimo to istniejące poza głównym nurtem, bez wystarczającego wsparcia i odpowiedniej dla ich talentu możliwości zaistnienia. Po śmierci zaś ich twórczość, pozostawiona nierzadko bez opieki, zostaje skazana na rozproszenie albo zniszczenie, a tym samym – na zapomnienie.
Nasza opowieść o Janinie Węgrzynowskiej i jej sztuce polega między innymi na zainicjowaniu dialogu ze współczesnymi artystkami i artystami. Kuratorka zaprosiła do współpracy osoby pochodzące z różnych środowisk, działające w odmiennych mediach i dziedzinach sztuki. Jej celem było zwrócenie uwagi na aktualność praktyki Węgrzynowskiej i ponowne umieszczenie jej w obiegu artystycznym. Istotnym aspektem jest otoczenie artystki troską i zaopiekowanie się jej spuścizną oraz archiwum. Wystawa daje możliwość nawiązania symbolicznej relacji między zaproszonymi artystkami i artystami a Węgrzynowską i jej twórczością. Będzie próbą zwrócenia uwagi na niewystarczającą obecność artystek, i to zarówno tych nieżyjących, jak i tych aktywnych na polu sztuki.
Zaproszenie do udziału w projekcie dla większości osób było także pierwszym kontaktem z Janiną Węgrzynowską i jej sztuką, co stało się dla nich źródłem inspiracji. Agata Bogacka weszła w malarski dialog z Janiną Węgrzynowską. Związana z Berlinem Jenny Brockmann zainteresowała się współpracą artystki z wykładowcami Politechniki Warszawskiej przy tworzeniu pracy laserowej pokazywanej w Galerii Studio w 2005 roku. Austriacka artystka Dagmar Schürrer przełożyła op-artowe trójwymiarowe kompozycje Węgrzynowskiej na język rzeczywistości rozszerzonej (AR). Agnieszka Grodzińska skupiła się na sposobach tworzenia iluzji optycznej i procesie powstawania dzieła sztuki.
Magdalena i Ludomir Franczak niespełna dziesięć lat temu zetknęli się po raz pierwszy Węgrzynowską w Lublinie, gdzie zawędrował jej dorobek. Spotkanie ze spuścizną artystki, zainspirowało Ludomira Franczaka do stworzenia projektu z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” (2016), zrealizowanego w ramach projektu „Placówka”. W Galerii Miejskiej bwa artysta wykorzysta elementy scenograficzne, jak również dopełni te prace Węgrzynowskiej, które nie zostały przez nią ukończone. Dzięki współpracy w Filharmonią Pomorską symbolicznym gestem poszerzy wystawę o dodatkowy kontekst. We foyer Filharmonii, zawisną niepokazywane wcześniej prace Janiny Węgrzynowskiej, które udało się odnaleźć w kolekcji instytucji w trakcie pracy nad projektem.
W przestrzeni wystawy zaistnieje warstwa dźwiękowa skomponowana przez Marcina Dymitra przy okazji współpracy z Franczakiem w ramach spektaklu. Magdalena Franczak sięgnie do pamiętników Węgrzynowskiej i opisywanego przez nią doświadczenia pracy w pracowni i z jej fizyczną przestrzenią. Artystka połączy ją z praktykami rytualnymi i przetworzy w formę ceramicznej instalacji.
Projekt powstaje we współpracy z Fundacją Arton, która objęła opieką i podjęła się opracowania spuścizny Janiny Węgrzynowskiej. Z tej okazji 9 lutego 2023 w galerii fundacji w Warszawie otwarta została wystawa prezentująca wybór materiałów z archiwum artystki, w tym m.in. prace na papierze. Wystawę można obejrzeć do 29 kwietnia 2023.

Od 16 stycznia do 13 marca 2023 wystawę można było obejrzeć w Galerii Studio w Warszawie.

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
Partner: Fundacja Arton, Warszawa
Projekt powstał przy wsparciu ifa- Institut für Auslandsbeziehungen, Austriackie Forum Kultury
Współpraca: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego

Początek: 23.03.2023, godz. 18.00
ul. Gdańska 20
Koniec 21.05.2023

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz