Kazimierz F. Napiórkowski: „Znaki i objawienia”
Sztuki wizualne

Kazimierz F. Napiórkowski: „Znaki i objawienia”

  • Wydarzenie archiwalne: 28.02.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6

28.02–12.03.2023


Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył.


Robert Bresson


Fotografia późno pojawiła się w moim życiu, bo dopiero w 1978 roku. Byłem już dorosły, gdy dostałem do rąk dwuobiektywową lustrzankę (klatka 6x6 cm) polskiej produkcji o adekwatnej dla początkującego nazwie „Start”. Otrzymałem też krótki instruktaż oraz rolkę filmu i nakaz „wypstrykania” go. Po wywołaniu negatywu i zrobieniu odbitek mój instruktor i przyjaciel, Janusz Sokołowski, powiedział: „Będą z ciebie ludzie. Tak dobrze sfotografowanego śmietnika jeszcze nie widziałem”. Zdjęcia były czarno-białe i do tej pory jestem wierny tej estetyce fotografii.


W świecie cyfrowej fotografii zdjęcia czarno-białe można robić na dwa sposoby: albo z poziomu oprogramowania aparatu, wybierając opcję zdjęć monochromatycznych, albo z poziomu oprogramowania graficznego komputera, konwertując kolor zdjęć do skali szarości. Oczywiście wybieram to drugie, bo mam większą pewność uzyskania satysfakcjonującego obrazu.


Fotografując chmury pomijam „owieczki i baranki” na niebie, szukam zjawisk przybierających niekiedy bardzo zwarte i czytelne formy (znaki), a czasem materię przypominającą kosmiczne mgławice. Te ostatnie ujawniają się dopiero podczas konwersji do skali szarości barwnego zdjęcia zamglonego nieba (objawienia). Te momenty odkrywania fenomenów przestrzennych w obrazach, na pierwszy rzut oka nieciekawych, i związane z tym zaskoczenia są chyba najprzyjemniejszymi doświadczeniami przy tworzeniu cyklu „Znaki i objawienia”.


Kazimierz F. Napiórkowski


 


Autor przez ponad 25 lat (do marca 2023 roku) był grafikiem i fotografem Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu.


 
Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00
⟶ DO 11.06

True Toy Story / wystawa zbiorowa

dzisiaj
godz. 18:00
⟶ DO 09.07

Szymon Osiński: „Mitopeja koloru”

14
lipca (piątek), godz. 18:00
⟶ DO 03.09

Bartłomiej Jarmoliński: „Trzewna materialność