Kawiarnia Literacka: Kazimierz Hoffman in memoriam
Wstęp wolny  /  Literatura

Kawiarnia Literacka: Kazimierz Hoffman in memoriam

  • Wydarzenie archiwalne: 11.04.2024
Miejsce:
Dom Kultury ModraczekBydgoszcz, ul. Ogrody 15

Poeci bydgoscy oraz artystka Roma Warmus z gitarą i śpiewem uczczą pamięć jednego  z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który zamieszkiwał Bydgoszcz, poprzez przypomnienie jego wierszy. Ponadto Roma Warmus zaśpiewa do kompozycji własnych wiersze czytających poetów.

KAZIMIERZ HOFFMAN  (ur. 5 czerwca 1928 w Grudziądzu, zm. 3 marca 2009 w Bydgoszczy) – polski poeta.
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który zamieszkiwał Bydgoszcz. Autor poezji trudnej, intelektualnej, przepełnionej miłością do świata i przyrody.  Ukończył Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutował na antenie Polskiego Radia w 1950 roku, a rok później na łamach czasopisma „Nowy Tor”. W latach 1963–1981 był redaktorem w bydgoskim oddziale Polskiej Agencji Prasowej. W 1989 roku objął funkcję prezesa Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat prestiżowej nagrody Funduszu Literatury Polskiego PEN Clubu w 2005 roku za całokształt twórczości poetyckiej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Wydał 20 tomów poetyckich oraz „Dzienniki”. Recenzenci pisali o nim, że był mistrzem namysłu filozoficznego, obrazu i ciszy. Swój ostatni tom wierszy „Znaki”, Hoffman zadedykował wieloletniemu przyjacielowi – Ryszardowi Kapuścińskiemu. Zmarł w wieku 81 lat. Został pochowany na Cmentarzu św. Wincentego à Paulo.

Od 2020 roku jest przyznawana Nagroda Poetycka im. Kazimierza Hoffmana „KOS” za najlepszy tom poetycki roku.

Spotkanie poprowadzi: Natalia Pulczyńska.


Wstęp wolny.Źródło: Dom Kultury MODRACZEK

Powiązane wydarzenia

25
maja (sobota), godz. 14:00

XXIV Wiosna na Wyżynach