Katarzyna Tretyn: Somnium 2
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Katarzyna Tretyn: Somnium 2

  • Wydarzenie archiwalne: 18.01.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
Somnium 2 może kojarzyć się z nazwami misji kosmicznych (jak „Apollo 11" czy „Artemis 1"), wysyłanych w celu zbadania wybranych obszarów
wszechświata. Skojarzenie to - skądinąd uzasadnione - nie wyklucza jednak tego, że tytuł wystawy stanowi konglomerat różnych znaczeń i kontekstów. Pokaz prac Katarzyny Tretyn w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy to druga odsłona projektu Somnium, zaprezentowanego premierowo w 2022 roku w toruńskiej Wozowni. Jego słowem kluczem nieprzypadkowo jest łacińskie określenie snu czy marzenia. Z jednej strony, definiuje ono atmosferę wystawy, będącej oniryczną podróżą po tych obszarach wyobraźni, które pozwalają choć na chwilę „oderwać się" od (Z/z)iemi. Z drugiej, jest świadomie użytym przez artystkę nawiązaniem do obecnego od wieków w kulturze literacko-artystycznej motywu sennej wizji. Formuła ta była popularnym sposobem prezentacji koncepcji astronomicznych, ponieważ pozwalała na bardziej czytelne i obrazowe przedstawienie ich odbiorcy. Inspirujący w tym kontekście był zwłaszcza Sen Scypiona autorstwa Cycerona, który odzwierciedlał założenia teorii geocentrycznej, czy Sen, czyli wydane pośmiertnie dzieło poświęcone astronomii księżycowej Johannesa Keplera - jednego z tych astronomów, którzy przyczynili się do nowożytnej rewolucji naukowej. Przykłady tekstów kultury, prezentujących naukowe tezy za pomocą opisu kosmicznej podróży odbywającej się poza jawą, można by mnożyć. Kuratorka: Natalia Cieślak.

Katarzyna Tretyn - artystka wizualna, intermedialna, nauczycielka akademicka. W latach 2002-2007 studiowała na WSP UMK w Toruniu na kierunku malarstwo sztalugowe. W 2012 obroniła doktorat w macierzystej uczelni. W 2020 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki piękne w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Od 2017 pracuje w Politechnice Bydgoskiej im. J. i J. Śniadeckich (dawniej UTP) na stanowisku profesora (od 2020), gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa oraz rysunku.

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.: 56 45 10 436

Powiązane wydarzenia