Karolina Balcer:
Sztuki wizualne

Karolina Balcer: "Happy Family Project"

  • Wydarzenie archiwalne: 13.01.2024
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6

Realizowany od 2020 roku projekt Karoliny Balcer Happy Family ma charakter wielowarstwowy. Z jednej strony to seria działań o wymiarze bardzo osobistym, dla których bodźcem były problemy, jakie pojawiły się w rodzinie artystki. Fakt, że w domu niczego nie brakowało unaocznił, że ich natura jest dużo bardziej skomplikowana niż na pozór się wydaje i wiąże się m.in. z chorobami, uzależnieniami czy zaburzeniami psychicznymi, ale też konsekwencjami różnego rodzaju życiowych kryzysów i innych zdarzeń, które wpływają na więzi między bliskimi. Jak podkreśla Wojciech Skibicki: “Historia rodzinna Karoliny, mimo swojej intymności, jest (...) pojemna – autorka opowiada o sytuacji bezdomności, schizofrenii i uzależnieniu swojego brata, chorobie afektywnej dwubiegunowej i śmierci taty, żałobie, współuzależnieniu, depresji, atakach paniki, własnych próbach starania się o dziecko metodą in vitro oraz doświadczaniu kryzysów pośród wszystkich członków rodziny. To także opowieść o kolektywnej próbie radzenia sobie z kryzysem – jeśli choroba dotyka kogoś z rodziny, to ogarnia ona cały dom”. 

Projekt przekracza wymiar indywidualny, stając się uniwersalną narracją o zmaganiach z przeciwnościami, przełożoną na język prac artystycznych utkanych z metafor i symboli. Artystka stosuje liczne zabiegi, które mają za zadanie oswoić trudne kwestie związane m.in. ze zdrowiem psychicznym i stworzyć dla odbiorcy / odbiorczyni bezpieczną i komfortową przestrzeń konfrontacji z nimi. Mówiąc o “nie zawsze różowej” rzeczywistości Balcer – na przekór – używa żywych, soczystych barw, które ułatwiają wejście w obszar tematów często tabuizowanych. Stosuje także specyficzne materiały: miękką włóczkę czy tkaniny. Charakterystyczna dla zrealizowanych w ramach projektu Happy Family prac jest technika tuftingu – dywanowa – wybrana celowo. W swych gobelinowych obrazach-obiektach artystka nie zamiata bowiem problemów pod dywan, ale je stamtąd wyciąga i uwypukla w tekstylnych kompozycjach. Aranżując je w przestrzeni dokonuje swoistego “udomowienia” sali galeryjnej, którą mebluje i dekoruje w sposób podobny do mieszkania, gdzie możemy się rozgościć. W tych bezpiecznych dla wszystkich stron warunkach nie tylko relacjonuje własne przeżycia, ale zaprasza także widzów i widzki do autorefleksji. Tworzenie przestrzeni wspólnoty i dialogu, dzielenie się doświadczeniami, przełamywanie wewnętrznych i społecznych blokad oraz otwarcie się na emocje własne i innego – to główne cele projektu.

Happy Family Project ma również wymiar edukacyjny i badawczy. Artystka uruchomiła bowiem specjalną stronę www.happyfamilyproject.com, na której analizuje historię własnej rodziny, a także zbiera informacje na temat instytucji pomocowych dla osób w kryzysie. Projektowi towarzyszy także publikacja „Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego”, zawierający m.in. opowieść rodzinną Karoliny Balcer, a także rozmowy ze specjalistami / specjalistkami w zakresie psychiatrii, psychoterapii i pracy z osobami w kryzysie bezdomności. 

Happy Family Project prezentowany był w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Galerii Arsenał w Poznaniu oraz wrocławskiej Krupa Art Foundation. Toruńska odsłona wystawy jest ostatnią z serii, odbywającą się – nieprzypadkowo – w rodzinnym mieście artystki.

 

Karolina Balcer urodzona w 1988 roku w Toruniu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2014) oraz międzywydziałowych studiów doktoranckich na tej samej uczelni (2017). Stypendystka MKiDN (2020) oraz uczestniczka rezydencji artystycznych m.in Kukturkontakt w Wiedniu (2018)  Podejmowana przez nią problematyka ‬często determinuje wybór mediów‭, jakich używa do pracy – są‭ ‬to między innymi malarstwo‭‭, ‬wideo, instalacje w przestrzeni publicznej, a ostatnimi czasy tufting (technika dywanowa) czy szeroko pojęta metoda tekstylna.‭ Jej projekty często zakładają aktywny współudział członków rodziny. W latach 2015–2019 współtworzyła wrocławską galerię Wykwit. W latach 2017–2020 członkini kolektywu artystycznego Wykwitex. Od 2019 roku wraz z Iwoną Ogrodzką współtworzy nomadyczną inicjatywę Why Quit. Od 2020 roku pracuje nad rodzinnym projektem poruszający zagadnienia zdrowia psychicznego, którego zwieńczeniem jest szereg wystaw z towarzyszącym programem edukacyjnym oraz publikacja “Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego” wydana przez Galerię Krupę oraz wydawnictwo Bęc Zmiana.  

 

http://happyfamilyproject.com

http://karolinabalcer.com

 

 Źródło: Galeria Sztuki Wozownia