Joanna Rajkowska. Rhizopolis
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Joanna Rajkowska. Rhizopolis

  • Wydarzenie archiwalne: 08.07.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy i Fundacja Czarny Karzeł zapraszają na otwarcie wystawy Joanny Rajkowskiej RHIZOPOLIS. Współorganizatorem wydarzenia jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.
Wystawa odbywa sie w ramach 9 edycji festiwalu Oko Nigdy Nie Śpi Kujawsko – Pomorskie (07.07. 2022 – 10. 07. 2022). Tematem przewodnim jest w tym roku CZWARTA NATURA. Otwarcie nastąpi 7 lipca o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, natomiast o godz. 20.00 wydarzenie przeniesie się do Zespołu Pałacowo – Parkowego w Ostromecku. Pełen program tegorocznej edycji Festiwalu – KLIKNIJ TUTAJ

Rhizopolis to miasto korzeni utworzone, zgodnie z ideą Joanny Rajkowskiej, pod powierzchnią lasu, przez uciekinierów z powierzchni Ziemi. To również scenografia futurystycznego filmu, który wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka, po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę antropocenu. Scenariusz nakreślony przez artystkę to propozycja radykalnej zależności, w której zdominowana dotychczas przez człowieka przyroda okazuje się być w swym niewzruszonym trwaniu ratunkiem, dostarczając tego, co niezbędne dla podtrzymania ludzkiego życia. Na wystawie wkraczamy w obszar zarówno instalacji artystycznej, jak i scenografii do filmu, w którym sami gramy, i do którego możemy dopisywać własne scenariusze.
Jeżdżąc w miejsca wyrębów, artystka obserwowała, jak człowiek stopniowo pozbawia Ziemię jej najbardziej życiodajnej warstwy. Traumatyczny widok ogromnych powierzchni pokrytych korzeniami martwych drzew stał się bezpośrednim impulsem do powstania Rhizopolis. Instalacja Rajkowskiej daje szansę na zbliżenie się – poprzez doświadczenie ciała – do tajemniczego, cichego podziemnego świata, do życia korzeni drzew. Wkraczając w przestrzeń Rhizopolis, schodzimy do „podziemia”, aby na nowo przemyśleć umiejscowienie człowieka i jego fundamentalną współzależność od innych gatunków, która czyni nasze życie możliwym. To zaproszenie do równoległego świata, o którym — pomimo rozległej wiedzy — bardzo niewiele wiemy, mogącego stać się habitatem ostatniej szansy.

Żadne drzewo nie zostało ścięte na potrzeby Rhizopolis. Użyte w projekcie karpy zostały uratowane przed zrębkowaniem i spaleniem w piecach.

W ramach Festiwalu Oko Nigdy Nie Śpi Kujawsko – Pomorskie zapraszamy też do Galerii na pokaz filmu Joanny Rajkowska „Night Herons/Ślepowrony”. Po filmie spotkanie z Joanną Rajkowską i Krzysztofem Kozłowskim. Bedzie to też oficjalne zamknięcie Festiwalu
10.07.2022 (niedziela) godz. 17:00 ul. Gdańska 20

współpraca ze strony Zachęty: Michał Kubiak
współpraca merytoryczna: Anna Mituś
realizacja wystawy: Fundacja Czarny Karzeł, Radosław Zalewski, Tomasz Zieliński
tekst o wystawie: Joanna Rajkowska
producentka wystawy: Marta Filipiak/Fundacja Czarny Karzeł
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.: +52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 12.03

Katarzyna Tretyn: Somnium 2

03
lutego (piątek), godz. 18:00

Bovska – rysuje