Jerzy Kosałka: „Wrocławski piernik pozdrawia Toruń”
Sztuki wizualne

Jerzy Kosałka: „Wrocławski piernik pozdrawia Toruń”

  • Wydarzenie archiwalne: 16.07.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6
Jerzy Kosałka: „Wrocławski piernik pozdrawia Toruń”

otwarcie wystawy: 15.07 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wystawę Jerzego Kosałki pod przewrotnym tytułem „Wrocławski piernik pozdrawia Toruń”. Pierwszy toruński indywidualny pokaz prac tego związanego z Dolnym Śląskiem artysty będzie okazją do retrospektywnego wglądu w jego dorobek.

Cechą charakterystyczną twórczości Kosałki jest humor, ironia i sarkazm oraz częste operowanie narzędziem absurdu. W monografii artysty Marcin Ludwin podkreślał: „Działania Kosałki można potraktować z jednej strony jako frywolne psikusy, czasami niemieszczące się w normach przyzwoitości, z drugiej zaś, kiedy spojrzymy na zakres zainteresowań artysty, to pod ciężarem ich powagi może zabraknąć tchu”. Kosałka nie stroni od podejmowania tematów społeczno-politycznych, akcentując problemy, jakie rodzą wewnątrznarodowe podziały, konsumpcjonizm i kapitalizm czy niechciane dziedzictwo przeszłości, które próbuje się zatuszować. Osobną gałąź jego działalności stanowią natomiast projekty, które zdradzają szczególne upodobanie do dialogowania z twórczością artystów znanych z historii sztuki, takich jak Marcel Duchamp, Leonardo da Vinci, Tadeusz Kantor czy Jerzy Bereś.

Jerzy Kosałka – artysta multimedialny, związany z grupą Luxus. Brał udział w prawie 40 wystawach indywidualnych i ponad 160 zbiorowych. Wykorzystuje w swojej twórczości sarkazm i ironię, często wymierzone w zjawiska zaczerpnięte z życia artystycznego lub związane z codzienną rzeczywistością. W swej działalności artystycznej używa różnych technik i mediów: maluje, rysuje, rzeźbi, buduje obiekty, makiety, tworzy instalacje, kręci filmy. Często działa w przestrzeni publicznej. Uprawia również performans.Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39