Jerzy Brukwicki. Wanda Telakowska - Legenda polskiego wzornictwa przemysłowego
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

Jerzy Brukwicki. Wanda Telakowska - Legenda polskiego wzornictwa przemysłowego

  • Wydarzenie archiwalne: 24.01.2024
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Pierwsze sukcesy artystyczne w kraju i za granicą Wandy Telakowskiej (1905, Sosnowiec – 1985, Warszawa) zapowiadały niezwykłą karierę utalentowanej graficzki, która w 1931 roku ukończyła studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Była laureatką Złotego Medalu w konkursie graficznym we Florencji (1935), Złotego Medalu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu (1937). W 1938 zaczęła pracować w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako wizytatorka szkół plastycznych. W okresie okupacji była nauczycielką liternictwa i technik reklamy w liceum handlowym im. Roeslerów. Podczas powstania warszawskiego utraciła niemal cały dorobek artystyczny. Po wojnie nie powróciła już do twórczości malarskiej i graficznej. Poświęciła się działalności edukacyjnej i organizacyjnej.
W 1945 roku rozpoczęła pracę w jednym z departamentów Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pięć lat później założyła Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, w którym powstały setki projektów mebli, tkanin, odzieży, biżuterii, ceramiki, szkła, zabawek i przedmiotów codziennego użytku. Pracowała w nim dwadzieścia osiem lat. W 1956 wspólnie z Wandą Krahelską-Filipowicz zainicjowała powstanie czasopisma „Projekt”, które w latach 50.-70. ubiegłego wieku silnie wpłynęło na kształt polskiej sztuki użytkowej, plakat, grafikę wydawniczą. Propagowała autentyczną sztukę ludową. Napisała książki: „W kręgu chłopskiej kultury” i „Twórczość ludowa w nowym wzornictwie”, a wspólnie z Tadeuszem Reindlem: „Kultura plastyczna w życiu codziennym” i „Problemy wzornictwa przemysłowego”, opublikowała wiele artykułów poświęconych projektowaniu.
Była kobietą wyjątkową, osobą niezwykłą pod wieloma względami, znaną z błyskotliwości, siły charakteru, dowcipu. Przyjaźniła się ze „Skamandrytami”. Wyznaczała nowe drogi wzornictwa, toczyła boje o estetykę mieszkań i przestrzeni publicznych, konsekwentnie realizowała misję „piękna na co dzień dla wszystkich”.Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.: 56 45 10 436