Logo partnera
Wstęp wolny  /  Sztuki plastyczne

Jędrzej Hofman (Andō). Ichigo Ichie

  • Wydarzenie archiwalne: 08.10.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 3
chigo Ichie – jedno spotkanie, jedna szansa, jedna okazja. Jest to pierwsza indywidualna wystawa Jędrzeja Hofmana, na której zaprezentuje zestaw ręcznie farbowanych bawełnianych kimon z ozdobnymi haftami cyfrowymi. Prace „Miru” 見る, „Torii” 鳥居, „Tori” 鳥, „Koi” 鯉, „Tsuki” 月, „Botan” 牡丹, „Ie” 家 – zostaną zaprezentowane w galerii jako pewnego rodzaju scenografia, opowieść, w którą zostaniemy wciągnięci. Niepotrzebna jest tutaj polska pisownia tytułów – każdy, kto zobaczy barwne wzory na strojach, będzie potrafił rozszyfrować japońskie słowo. Kimona nie są tylko postrzegane jako tradycyjny japoński strój. Przez swoją wyjątkowość dla jednych mogą być dziełem sztuki, tradycją, symboliką kultury czy też pięknem japońskiej przyrody. Kultura Dalekiego Wschodu jest niekończącą się inspiracją na dalsze tworzenie artystycznych japońskich strojów i nie jest to tylko i wyłącznie jedno spotkanie, jedna szansa, jedna okazja na zobaczenie prac Jędrzeja Hofmana – tych w galerii czy też tych kolejnych, które dopiero powstaną.

Jędrzej Hofman ur. 1991 roku w Szczecinie. W roku 2013 obronił licencjat z grafiki projektowej na Akademii Sztuki w Szczecinie, w pracowni Grzegorza Marszałka. W latach 2013-2019 kształcił się w murach Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, zdobywając wykształcenie w dziedzinie malarstwa, historii sztuki i projektowania ubioru oraz tkanin. Studiował m.in. u Piotra C. Kowalskiego, Marcina Berdyszaka oraz Dominika Lejmana w pracowni którego powstały prace na dyplom zarówno licencjacki (2016), jak i pierwszy magisterski (2018) . Wyróżniony w konkursie im. Alicji Kępińskiej za pracę teoretyczną napisaną pod czujnym okiem Marty Smolińskiej (2018). Drugą pracę magisterską zrealizował w pracowni Projektowania Ubioru Unikatowego Sławomiry Chorążyczewskiej, skupiając się na formie kimono oraz projektowaniu haftu cyfrowego.
Wybrane wystawy zbiorowe:
BIFOR, Galeria R20, Poznań 2017; Ubiór. Idea Wspólna, Aula Wielka Zbrojownia ASP, Gdańsk 2017; Wszędzie dobrze, Galeria Piekary 9/10, Poznań 2018; Znamy się, a nawet lubimy, BWA, Zielona Góra 2018; Japonizm, Forum Wydarzeń, Kraków 2019; At Arts Exhibition, prefektura Shiga, Japonia 2020 i wiele innych.

kuratorka: Karolina Rybka

08.10.2021 – 20.11.2021
ul. Gdańska 3

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Powiązane wydarzenia

18
stycznia (sobota), godz. 12:00–13:30

„Tworzymy z papieru” - warsztaty dla dorosłych

22
stycznia (środa), godz. 11:00–13:00

Ferie w Galerii. Rozruch

22
stycznia (środa), godz. 16:00–20:00

Joanna Michalska. Czarny haft z Urzecza – inspiracje