Janusz Świątkowski
Muzyka i taniec

Janusz Świątkowski

  • 15
    grudnia 2023 (piątek), godz. 18:00
Miejsce:
ŚwiatłowniaBydgoszcz, Św. Trójcy 15
Janusz Świątkowski. Wychował się w mieście. W Bydgoszczy. Tu studiował filologię rosyjską. I raptem wywiało go na wieś. Trzydzieści lat temu. Tak wywiany założył rodzinę i zamieszkał w sercu Szwajcarii Kaszubskiej, gdzie, jak ktoś stwierdził: ptaki zawracają. On też zawrócił. Był dziennikarzem, redaktorem w gazetach. Gdy dopiekło mu siedzenie przed komputerem, wziął się i został budowniczym – cieślą oraz tradycyjnym dekarzem wyrabiającym i układajacym kaszubskie, drewniane gonty, zwane szyndlami.
Kiedyś koledzy Kaszubi dowiedzieli się, że lubi muzykować. Dali mu więc klarnet – graj! Był odtąd członkiem kaszubskiej kapeli, występującej w uznanych lokalach gastronomicznych. Gdy w Domu Kultury zorientowano się, że śpiewa i komponuje, pisząc własne teksty, zgłoszono go do konkursu Jawor – Źródła Kultury. Bez jego wiedzy, więc ze zdziwieniem przyjął informację, że ma odebrać I nagrodę.
Od lat uczestniczy, razem z kaszubskimi przyjaciółmi, w Międzynarodowym Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu. Gra na bazunie i jest wielokrotnym laureatem tej pięknej imprezy. Rok temu Janusz Świątkowski wystąpił na Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej, której poezję, jak mówi, uwielbia. Autorkę poezji również. Zajął w nim I miejsce, śpiewając m.in. z akompaniamentem kontrabasu.
Rok temu płytę, na której znalazły się m.in jego autorskie kolędy, wydało Radio Gdańsk.
Janusz Światkowski wystąpi z repertuarem piosenek do słów Oli Bacińskiej oraz własnymi kompozycjami, w tym utworami związanymi z Bożym Narodzeniem.
https://youtu.be/wdzEk1M9KJs?feature=shared
https://youtu.be/HHyS5NpNAsw?feature=shared
https://youtu.be/10dtFj-27L0?feature=shared
Cegiełka na Fundację Światłownia w cenie 20 zł.

Źródło: Otwarta Przestrzeń ŚWIATŁOWNIA

Otwarta Przestrzeń ŚWIATŁOWNIA

Świętej Trójcy 15
85-224 Bydgoszcz
tel.: 505 033 422

Powiązane wydarzenia

22
grudnia (piątek), godz. 18:00

Kolędy świata

12
stycznia (piątek), godz. 18:00

Jakub Paluszkiewicz