Jan Gordon. Lubię ekspresjonizm
Sztuki wizualne

Jan Gordon. Lubię ekspresjonizm

  • Wydarzenie archiwalne: 10.06.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 3
Na wystawie grafiki Jana Gordona w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy pokazanych zostanie prawie 30 linorytów, pochodzących z lat 2009-2022. Artysta porusza w swych pracach tematy trudne, czasami sięgające mrocznych zakamarków podświadomości. Subiektywna wizja rzeczywistości często zaskakuje groteskowymi symbolami, brzydotą i deformacją. W ekspresyjny, niekiedy wyzywający sposób wyrażane refleksje, przesłaniane bywają maską sarkazmu i ironii, co pozwala mu na zachowanie bezpiecznego dystansu do przedstawianych sytuacji. Jan Gordon świadomie odwołuje się do estetyki ekspresjonizmu, który rozwijał się w sztuce europejskiej na początku XX wieku, odzwierciedlając zachodzące w tym czasie burzliwe przemiany społeczno-polityczne i związane z nimi zagrożenia. W jego grafikach pojawiają się wyraźne odniesienia zwłaszcza do dzieł Jamesa Ensora i Edvarda Muncha, uważanych za prekursorów tego kierunku. […] Artysta posługuje się tradycyjnym linorytem dłutkowym, połączonym z techniką własną, polegającą na miejscowym wypalaniu matrycy, co daje odbitkom interesujące – niemalże malarskie – efekty walorowe. Elementem wzmacniającym dynamikę kompozycji są używane przez niego ostre rylce, pozostawiające na zakończeniach linii nieregularne, poszarpane ślady. Najważniejsza dla Jana Gordona staje się możliwość afektywnego wyrażania osobistych przeżyć czy intelektualnych spekulacji i właśnie w ekspresjonizmie odnajduje on ulubioną dla siebie drogę wypowiedzi.
kurator – Danuta Pałys

Jan Gordon – urodzony w 1955 roku w Bydgoszczy, studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Pracowni Projektowania Wnętrz i Pracowni Drzeworytu u prof. Zbigniewa Lutomskiego. Dyplom uzyskał w 1983 roku i od tego czasu związany jest z Bydgoszczą. Zajmuje się grafiką warsztatową – linorytem (w wersji autorskiej – linorytem palonym w połączeniu z klasycznym), formami rzeźbiarskimi, malarstwem, sztuką użytkową, w tym projektowaniem wnętrz i aranżacją plastyczną wystaw. Brał udział w plenerach artystycznych, prowadził zajęcia edukacyjno-warsztatowe. Swoje prace prezentował na 11 wystawach indywidualnych i ponad 80 zbiorowych. Autor 20 realizacji plastycznych wystaw w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.: 56 45 10 436

Powiązane wydarzenia