Jakub Paluszkiewicz
Muzyka i taniec

Jakub Paluszkiewicz

  • Wydarzenie archiwalne: 12.01.2024
Miejsce:
ŚwiatłowniaBydgoszcz, Św. Trójcy 15
25 listopada światło dzienne ujrzała druga płyta Jakuba Paluszkiewicza, zatytułowana „Klucz” i zawierająca 13 piosenek z szeroko rozumianego nurtu piosenki autorskiej. W porównaniu do poprzedniczki – bardziej uniwersalna, ale i bardziej refleksyjna. Nieustannie, inspirując się otaczającym światem, autor próbuje odpowiedzieć na nurtujące go ważne pytania i zaprasza do tych rozmyślań słuchaczy.
Jakub Paluszkiewicz podkreśla, że najważniejsze dla niego jest SŁOWO. Muzycznie przeszedł długą drogę: od bluesa, przez ożywczy funk, piosenkę kabaretową i poetycką, by dojść do etapu spokojnych, nostalgicznych, a czasem intymnych ballad.
Przez ostatnie lata skupia się właśnie na solowych występach, prezentując autorski repertuar w ascetycznych aranżacjach – śpiewając, akompaniując sobie na gitarze akustycznej, dodając czasem kilka dźwięków harmonijki czy perkusyjnych impulsów.
Z racji drugiej życiowej pasji – czyli szeroko rozumianej miłości do morza, w części piosenek dotyka tematów morskich i żeglarskich. Ale traktuje to jako pretekst i punkt wyjścia do uniwersalnych rozważań o człowieku – jego potrzebach, pragnieniach, kawałkach szczęścia i momentach zwątpienia. Ze sporym bagażem własnych utworów wielokrotnie występował i był nagradzany na festiwalach piosenki autorskiej, poezji śpiewanej, muzyki morskiej i żeglarskiej.
Płyta „Klucz” to momentami intymna i bardzo prywatna relacja, a momentami – zdecydowany komentarz do współczesności. W tekstach pobrzmiewają echa samotności wywołanej pandemią koronawirusa, akcenty przerażenia wojną i losami jej ofiar, ale nie brakuje tam też sygnałów świadczących o tym, że nie wszystko stracone.
W nagraniu płyty, oprócz autora – śpiewającego, akompaniującego sobie na gitarze i instrumentach klawiszowych, wzięli udział zaproszeni muzycy jazzowo-klasyczni tworzący sekcję rytmiczną: Marcin Chenczke (kontrabas) i Mirek Kamiński (perkusja).
Poruszającą wokalizę do piosenki „Zestaw przetrwania” (traktującej o losach uchodźców uciekających przed wojną) zaśpiewała Oksana Hamerska – pochodząca z Ukrainy solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, a porywające solo na saksofonie w piosence „Dobrze wiem” zawdzięczamy Maciejowi Kocińskiemu – kompozytorowi, pedagogowi, a przede wszystkim znanemu muzykowi jazzowemu.
Swoistą ciekawostką jest partia solowa banjo w piosence „Na oceanie marzeń”, która została przygotowana i zarejestrowana… w kabinie wielkiego kontenerowca, na środku Morza Śródziemnego, (grający na banjo muzyk folkowy Paweł Grodzki jest zawodowym marynarzem).
Nagrania na płytę zostały zrealizowane w prywatnym studio autora oraz w studio nagrań Radia Poznań, a za miks i mastering całego materiału odpowiedzialny był Joachim Krukowski.
www.paluszkiewicz.com.pl
www.facebook.com/piosenkijakuba
Cegiełka na Fundację Światłownia w cenie 20 zł.

Źródło: Otwarta Przestrzeń ŚWIATŁOWNIA

Powiązane wydarzenia

20
września (piątek), godz. 18:00

Wieczór Bieszczadzki w Światłowni

27
września (piątek), godz. 18:00

Kyryl Kozub