Logo partnera

Jak mówić do wszystkich?

  • Wydarzenie archiwalne: 06.06.2023
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Słowa mają wielką moc i tworzą naszą rzeczywistość. Dlatego tak istotne jest, by używać zwrotów i sformułowań, które nikogo nie wykluczają. Jak mówić, by język trafnie opisywał rzeczywistość i nie ranił? Język inkluzywny to taki, który włącza, a nie wyklucza.

Komunikacyjna empatia przejawia się w starannym doborze słów, gdy mowa o określonych osobach czy grupach osób. Za pomocą słów można kreować zachowania społeczne, wybierając z zasobu środków językowych jedne sformułowania, a pomijając inne. Unikając słów wykluczających, a wybierając słowa włączające, przyczyniamy się do łamania stereotypów dotyczących ludzi i grup społecznych; ludzi dyskryminowanych ze względu na cechy, na które nie mają wpływu: płeć, rasę, kolor skóry, orientację seksualną, język, religię, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, sprawność fizyczną, wiek.

Zapoznamy się z rolą języka w kształtowaniu rzeczywistości oraz porozmawiamy o postawach uważności komunikacyjnej. O tym wszystkim podyskutujemy z Agatą Polcyn kulturoznawczynią, aktywistką, współorganizatorką Lata Wolnej Miłości i Michałem Remiszewskim polonistą, edytorem, związanym z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współorganizatorem festiwalu Lato Wolnej Miłości.

Wydarzenie odbywa się w języku polskim.

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00–18:00

Mikrogranty młodzieżowe – spotkanie informacyjne

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00

DAWAJ NA DIZAJN #4

20
stycznia (poniedziałek), godz. 13:00

Wielkoformatowa makieta miasta – warsztaty z Kasią Bury