“Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i Innych” – spotkanie wokół książki Oliwii Bosomtwe
Literatura

“Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i Innych” – spotkanie wokół książki Oliwii Bosomtwe

  • 21
    listopada 2024 (czwartek), godz. 18:00–19:30
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Porozmawiamy z Oliwią Bosomtwe o jej książce “Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych” – reportażu, eseju historycznym o Polsce, niebiałych osobach i lękach, uprzedzeniach, obawach, na podstawie których budujemy konstrukt polskości.  

“Zależało mi na tym, żeby nie pisać tylko o tym, co tu i teraz. Bardzo ważne było dla mnie to, żeby osadzić te rozważania nad imaginarium „Murzyna”, stosunkiem Polaków do innych, w odniesieniu do wydarzeń, które znamy z podręczników historii. W pewnym sensie zależało mi na pokazaniu mojej genealogii – stąd opowieść o tym, jak w okresie w PRL-u do Polski przyjeżdżają na stypendia studenci z krajów afrykańskich, jak mój ojciec z Ghany. Dziś mało się o tym mówi. Dopiero teraz w ramach różnych zwrotów ludowych przyglądamy się polskiej historii z innej perspektywy. Starałam się przybliżyć inny model myślenia, co prawda wynikający z zimnowojennej polityki, próby sił między blokiem sowieckim a Zachodem, ale mający realne przełożenie na ludzkie życia: jego efektem ubocznym było właśnie to, że do Polski przyjeżdżali studenci z krajów afrykańskich. Chciałam, żeby czytelnicy zobaczyli wybrane historie czarnych Polaków, z jakim planem przyjechali tu ich rodzice, jak żyją ci, którzy wyjechali, i ci, którzy zostali” – mówi autorka  w wywiadzie z Eweliną Kołodziej. 

O gościni:

Oliwia Bosomtwe (ur. 1991) – pisze, rozmawia i opowiada. Przez trzy lara była redaktorką naczelną noizz.pl. Publikowała między innymi w “Znaku”, “Vogue” i “Res Publice Nowej”. Urodziła się w Warszawie, dorastała w Nowym Sączu, wybrała Warszawę.

 

Informacje organizacyjne:
Kiedy? 
21.11.2024 r., godz. 18.00-19.30
Gdzie? 
Młyny Rothera
Dla kogo? 
dla wszystkich
Cena: 
bezpłatnie
Zapisy: 
wstęp wolny



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera