Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk (wernisaż)
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk (wernisaż)

  • Wydarzenie archiwalne: 05.10.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Podróżników im. Tony’ego HalikaToruń, ul. Franciszkańska 9/11

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października br. do 26 listopada br.

Ekspozycja  prezentuje prace malarskie stanowiące podróż przez wszechświat i umysł wielkiego naukowca Mikołaja Kopernika. Jest podróżą w czasie i przestrzeni wynikającą z przekonania, że nauka i sztuka mogą być dla siebie inspiracją. Ekspozycja powstała pod wpływem dwóch  książek na temat przewrotu kopernikańskiego, stanowiących równocześnie biografię wybitnego astronoma: Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza – Piotra Łopuszyńskiego oraz Kopernik. Rewolucje – Wojciecha Orlińskiego.

Wystawa Imago Caeli, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Obraz Nieba, oddaje hołd Mikołajowi Kopernikowi – polskiemu uczonemu, który nie tylko zmienił nasze postrzeganie kosmosu, ale także odegrał kluczową rolę w rozwoju nauki i uświadomił, że możemy wpływać na naszą planetę, jej ekosystemy i siebie nawzajem.

Część wystawy poświęcona została Ziemi, która była punktem wyjścia w badaniach Kopernika. Obrazy przedstawiają naszą planetę jako piękny, delikatny glob, unoszący się w kosmicznej przestrzeni. Ta część wystawy podkreśla, jakie znaczenie ma nasza planeta w skali wszechświata. Kolejne obrazy ilustrują fascynację nocnym niebem. Kopernik przekonał nas, że nie jesteśmy centrum wszechświata, a Słońce nie krąży wokół Ziemi. To kolejna część wystawy, przedstawiająca tym razem ruch gwiazd na niebie i ukazująca, jak nasza perspektywa kosmosu zmienia się w zależności od położenia obserwatora. Jako astronom, Kopernik dokonał przełomowej obserwacji, twierdząc, że to nie Ziemia, a Słońce stanowi centrum naszego układu słonecznego. Dlatego na wystawie można zobaczyć również obrazy prezentujące Słońce jako potężną kulę gorącej plazmy i ilustrujące jego wpływ na naszą planetę oraz inne ciała niebieskie. Kopernik jest znany przede wszystkim z teorii heliocentrycznej, która opisuje ruch planet wokół Słońca, dlatego całość wystawy stanowi abstrakcyjną interpretację oraz odniesienia do planet, które zrewolucjonizowały wiedzę na temat układu słonecznego.

Autorka: Katarzyna Kołodziejczyk

Katarzyna Kołodziejczyk urodzona w 1977 roku w Krakowie. Studia wyższe ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest autorką kilkunastu publikacji naukowych na temat sztuki w przestrzeni publicznej, rozpatrywanej jako ponadczasowe narzędzie komunikacji pomiędzy przeszłością, a współczesnością.  Od 2012 roku pełni funkcję Kuratora Galerii A-1 w Krakowie (Galeria Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej). Tworzy obrazy abstrakcyjne. Artystkę interesują procesy postrzegania i interpretowania sensów oraz znaczeń w kontekście oddziaływania dzieł sztuki o charakterze multisensorycznym w przestrzeni międzyludzkiej,   wpływ percepcji na społeczno-komunikacyjną rolę obrazów.Wystawa została zadedykowana córce autorki - Natalce, która w oczach artystki jest całym wszechświatem z błękitnym niebem codzienności oraz wszystkim marzycielkom i marzycielom, którzy odważnie spoglądają w gwiazdy, zmieniając spojrzenia innych na świat. Zapraszamy serdecznie.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu