Logo partnera
Sztuki wizualne

III Festiwal Czango w Polsce | Wystawa ceramiki artystycznej Marii Petrás

  • Wydarzenie archiwalne: 14.10.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Mária Petrás kształtuje i wypala w glinie swoją głęboką świadomość korzeni ludu Czango –jego wartości wspólnotowych, ludzkiego opanowania oraz relacji między Bogiem a ludzkością. Będąc dzieckiem, poznawała mołdawską sztukę dekoracyjną Czango. W 1990 roku przeniosła się na Węgry, gdzie uczęszczała do Budapeszteńskiej Szkoły Sztuki Użytkowej, specjalizując się w ceramice. Bogactwo jej twórczości przejawia się w łączeniu elementów różnych okresów historii sztuki. W danym dziele możemy odnaleźć fragmenty rzeźby antycznej, sztuki kościelnej średniowiecza, jak również charakterystyczne elementy sztuki ludowej. W jej figurkach dostrzeżemy także elementy tradycyjnego stroju mołdawskiego: tradycyjną chustkę, pasma koralików, wstążki z ubranka niemowlęcia. Jej wspaniałe ceramiczne dzieła, wyrażające jej duszę, znajdują się na całym świecie.

Mária Petrás – śpiewaczka ludowa, ceramiczka, laureatka prestiżowej nagrody Prima Primissima i Nagrody Dziedzictwa Węgierskiego oraz członkinia Węgierskiej Akademii Sztuki (MMA). Miała dotąd ponad 300 wystaw w Europie i na świecie. Poza wystawami i występami Mária zawsze była i jest zaangażowana w pracę społeczną, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych. Jej najbardziej odległa wystawa miała miejsce pod Southern Stars w Australii, w 2015 roku. Podczas tej serii wystaw jedno z wydarzeń zostało zorganizowane przez Konsulat Polski w Sydney.

Wystawa czynna od 14 października 2022 roku do 4 listopada 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00. Wstęp wolny.

Organizator Festiwalu: Fundacja Aeris Futuro.

Główny Sponsor Festiwalu: Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.

Współorganizator: Gmina Miasto Toruń, Dwór Artusa w Toruniu.

Partnerzy: Grupa n obrotów, Kamienica Inicjatyw, Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Szkoła tańca ’W tan’, Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia, Stowarzyszenie Trójwiejska, Toruńscy Flisacy, Żywe Muzeum Piernika, ZALAS – wytwórnia video-muzyczna.

Patroni medialni: Pismo Folkowe, MuzykaTradycyjna.pl.

 

Artykuł III Festiwal Czango w Polsce | Wystawa ceramiki artystycznej Marii Petrás pochodzi z serwisu Dwór Artusa.Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00

Freygish Orchestra | koncert

15
kwietnia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki