III Festiwal Czango w Polsce
Dziedzictwo  /  Muzyka i taniec

III Festiwal Czango w Polsce

  • Wydarzenie archiwalne: 14.10.2022
Miejsce:
Toruń
„Polak Węgier – dwa bratanki” – to hasło jest znane każdemu z nas. Jakie są jednak jego korzenie? Co łączy nasze kultury? Nadchodząca edycja Festiwalu Czango, odbywająca się pod hasłem „W kręgu kultury karpackiej” z pewnością uwrażliwi nas na mnogość pokrewieństw między polską i węgierską obyczajowością.
Festiwal Czango poprzez wymianę kulturową podtrzymuje i ożywia tradycje Polski i Węgier. Jego bieżąca odsłona obfituje w różnorodne wydarzenia, wśród których znajdą się m.in.: koncerty regionalnej muzyki, warsztaty taneczne i animacyjne, potańcówki czy spotkania autorskie. W gronie licznych, zaproszonych artystów znajdą się Maria Petrás – pieśniarka ludowa, zajmującą się także ceramiką artystyczną z regionu Czango) czy Róbert Kerényi – flecista i dokumentalista, który w 1988 roku zapoczątkował dom tańca Czango w Budapeszcie. Melodie polskich oraz ukraińskich Karpat przybliżą nam wirtuozi skrzypiec i rekonstruktorzy folkloru – Serhij Ochrimczuk, Olena Yeremenko, Witek Broda, Mateusz Niwiński oraz Gergely Sámsondi, a tradycyjnych tańców z tamtych stron nauczą nas Molnar Előd, Kata Reiner oraz Piotr Jop. Muzyka tradycji węgierskich Czangów jest wyjątkowa – głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. Działania promujące tradycje Czangów łączymy z wymianą doświadczeń muzyków węgierskich z muzykami polskiej oraz ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej w ramach spotkań edukacyjnych o charakterze Domów Tańca. "Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza – uczy się wszystkich tych rzeczy. Dla młodych to okazja do czerpania nauk od doświadczonych wiejskich muzykantów, śpiewaków i tancerzy. Popularności i znaczenie metod pracy stosowanych w Domach Tańca udowadnia miejsce na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO od 2011 roku."(http://lengyelmuzeum.hu/pl/2020/05/13/domy-tanca/ ).
Naszym życzeniem jest kontynuowanie budowania relacji, przyjaźni pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy, jak i odpoczynku. Naszym marzeniem jest także wciąganie nowych osób do tego kręgu, do tej atmosfery, aby także mogli odczuwać pozytywne emocje, które my doświadczamy, będąc już zanurzeni w pięknie tradycyjnej kultury. Przekonajcie się o bogactwie kulturowym Karpat i sprawdźcie program Festiwalu! Do zobaczenia w dniach 14-16 października 2022 roku w Dworze Artusa!
Więcej informacji o Festiwalu oraz program: https://www.facebook.com/festiwalczango


Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 19:00

Nowy Rok w Wiedniu – koncert

13
stycznia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

13
stycznia (poniedziałek), godz. 17:30

Obrazy z piór – warsztaty fotograficzno-artystyczne

14
stycznia (wtorek), godz. 19:00–21:00

Karnawałowy Dance Intense

15
stycznia (środa), godz. 17:30

W świecie secesji | warsztaty artystyczne