„Herbarium
Sztuki plastyczne

„Herbarium" – wystawa Iwony Germanek w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

  • 20
    czerwca 2026 (sobota)
    ⟶ DO 31.08
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum FotografiiBydgoszcz, Karpacka 52
„Herbarium” – wernisaż wystawy Iwony Germanek
19.06.2026 r. g. 18.00

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy przy Wyższej Szkole Gospodarki zaprasza na wernisaż wystawy Iwony Germanek, laureatki I Biennale Fotografii Bydgoszcz 2025.
„Herbarium stanowi zachętę do refleksji nad naszą tożsamością znajdującą się w ciągłej, dynamicznej przemianie, której nieodłącznym elementem jest międzypokoleniowa wymiana pamięci. Transfer ów znamionują jednak raczej powidoki ludzkiej obecności, aniżeli encyklopedycznie dokładne historie. W przewrotny sposób, zielnik Germanek neguje tezę o możliwości stworzenia tradycyjnego, uporządkowanego atlasu wiedzy o nas samych. Artystka kreuje przestrzeń performatywnego archiwum, w którym zderzają się obrazy współczesne i dawne , ślady i pęknięcia, wiedza i niepewność. Obecność łączy się tu z nieobecnością, natomiast całość skąpana jest w przejmująco pięknej a zarazem melancholijnej, palecie fioletów i brązów.”
Fragment tekstu kuratorskiego Weroniki Kobylińskiej

Iwona Germanek – Artystka wizualna. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii w Czechach. W swojej praktyce artystycznej koncentruje się na pracy z archiwum oraz badaniu relacji międzyludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem więzi rodzinnych. W ostatnich latach jej zainteresowania poszerzyły się o zagadnienia relacji człowieka z przyrodą, pamięci materialnej oraz sposobów, w jakie obrazy i narracje kształtują nasze postrzeganie świata. Autorka publikacji fotograficznych Różowy nie istnieje (2023) oraz Herbarium (2025).


Wystawa realizowana w ramach Projektu FOTON współfinansowanego przez Miasto Bydgoszcz.

Źródło: Muzeum Fotografii

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Kolekcja – wystawa