Harte Zeiten / Ciężkie Czasy. WARSZTATY W PORT 25
Edukacja

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy. WARSZTATY W PORT 25

  • Wydarzenie archiwalne: 31.10.2021
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
Zapraszamy na drugą odsłonę wystawy w ramach projektu Harte Zeiten / Ciężkie Czasy. Wernisaż w piątek 24 września o godzinie 19.00
Kolejnego dnia, już online, zapraszamy na Sympozjum towarzyszące wystawie.

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to polsko-niemiecki projekt, który ma na celu krzewienie dialogu i współpracy poprzez wystawy, wizyty studyjne w pracowniach oraz sympozjum. Kryje się za nim pragnienie, aby w czasach coraz wyraźniej zaostrzającego się klimatu politycznego i społecznego podkreślać – na zasadzie przeciwwagi – wspólne wartości europejskie, oparte na tradycjach humanistycznych. Sztuka jest zawsze odzwierciedleniem postaw społecznych. Poza tym stawia pytania i pobudza do refleksji, na przykład nad kwestią tego, w jaki sposób my, zarówno jako jednostki, jak i jako ogół społeczeństwa, możemy sprostać wyzwaniom teraźniejszości i przyszłości. Dwudziestu artystów biorących udział w projekcie podejmuje w swoich pracach zagadnienia wpisujące się w tematykę Harte Zeiten / Ciężkie Czasy w niezwykle różnorodny sposób – od odizolowania, poszukiwania tożsamości i przynależności do grup społecznych, poprzez ojczyznę, Europę i degradację środowiska naturalnego, aż po umiejętność poruszania się w świecie informacji i postępujących przemian społecznych.

Artystów wyłoniono w drodze otwartego zaproszenia do udziału w konkursie. Wystawy i imprezy towarzyszące tworzą również świetną okazję do poszerzania kontaktów między instytucjami i artystami z Bydgoszczy i Mannheim, które już od trzydziestu lat są miastami partnerskimi, oraz do stałego rozwijania współpracy polsko-niemieckiej.

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to owoc współpracy Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Künstlerbund Baden-Württemberg oraz PORT25 – Raum für Gegenwartskunst w Mannheim. Zespół pracujący nad projektem: Kim Behm, Simone Demandt, Agnieszka Gorzaniak, Karolina Leśnik-Patelczyk, Clemens Ottnad, Yvonne Vogel, Julia Wenz (jury), Tomasz Zieliński. Wystawy odbędą się równolegle w PORT25 – Raum für Gegenwartskunst w Mannheim oraz w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Pierwsza część planowana jest na dni 30.07–12.09.2021. Następnie wystawy zamienią się miejscami ekspozycji – prace pokazywane w Mannheim zostaną zaprezentowane w Bydgoszczy, a wystawa z Bydgoszczy pojedzie do Mannheim (24.09–07.11.2021). W ramach tego projektu swoją twórczość zaprezentuje łącznie dwudziestu artystów (dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich), przy czym na każdej z wystaw zostaną wyeksponowane prace pięciu twórców polskich i pięciu niemieckich. Każdej prezentacji towarzyszyć będzie bogaty program obejmujący zwiedzanie z oprowadzaniem, rozmowy z artystami oraz warsztaty. Ponadto we wrześniu odbędzie się weekend performance oraz międzynarodowe sympozjum. Na zakończenie projektu zostanie również wydany katalog.

 

Projekt Harte Zeiten / Ciężkie Czasy odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Bydgoszczy – Rafała Bruskiego i patronatem burmistrza Mannheim – dr Peter Kurz. Honorowy patronat objął także Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec, dr Jarosław Włodzimierz Kuropatwiński.

Wykaz artystek i artystów uczestniczących w wystawach:
Elisabeth Bereznicki (DE), Julia Braciszewska (PL), Isa Dahl (DE), Tomasz Dobiszewski (PL), Kuba Elwertowski (PL), Uwe Ernst (DE), Marta Filipiak i Łukasz Owczarzak (PL), Martina Geiger-Gerlach (DE), Piotr Grodzki (PL), Sophie Innmann (DE), Jan Jansen (DE), Ulrika Jäger (DE), Tanja Niederfeld (DE), Krzysztof Nowicki (PL), Grzegorz Pleszyński (PL), Stefanie Reling-Burns (DE), Marta Szymielewicz (PL), Dorota Ścisła (PL), Katinka Theis (DE), Sebastian Trzoska (PL)

30.07–12.09.2021
Wernisaż 30 lipca, godz. 19.00
ul. Gdańska 20, Bydgoszcz
Hafenstraße 25-27, Mannheim

24.09–07.11.2021
Wernisaż 24 września, godz. 19.00
ul. Gdańska 20, Bydgoszcz
Hafenstraße 25-27, Mannheim


Lista artystów na wystawie w Bydgoszczy w dniach 24.09–07.11.2021:
Braciszewska Julia
Dobiszewski Tomasz
Elwertowski Kuba
Geiger-Gerlach Martina
Innmann Sophie
Niederfeld Tanja
Ścisła Dorota
Theis Katinka
Trzoska Sebastian
Ernst Uwe

Lista artystów na wystawie w Mannheim w dniach 24.09–07.11.2021:
Bereznicki Elisabeth
Dahl Isa
Filipiak Marta & Owczarzak Łukasz
Grodzki Piotr
Jäger Ulrika
Jansen Jan
Nowicki Krzysztof
Pleszyński Grzegorz
Reling-Burns Stefanie
Szymielewicz Marta

 

WARSZTATY W PORT 25
Sobota, 4 września 11.00-16.00 – Tomasz Dobiszewski – Ephemeral_topographies
Sobota, 16 października, 11.00-16.00 – Piotr Grodzki – die Datensammler
Sobota – Niedziela, 30, 31 października, 10.00-17.00 – Claudia de la Torre – No gloves please: Artists‘ Books

ODCZYTY – CIĘŻKIE CZASY. ROZWAŻANIA LITERACKIE POLSKIE ŻYCIE, PORT25
Niedziela, 19 września, godz. 17.00 – Emilia Smechowski | ONLINE
Niedziela, 10 października, godz. 17.00 – Matthias Nawrat | ONLINE
Niedziela, 24 października, godz. 17.00 – Bettina Franke czyta Stanisława Jerzego Leca. Akompaniament muzyczny Laurent Leroi | HYBRYDOWO
Kooperacja: Kulturamt der Stadt Mannheim i KulturQuer QuerKultur Rhein-Neckar e. V.

KONCERT W PORT25 „ZDARZYŁO SIĘ W BYDGOSZCZY”
Piątek, 15 października, godz. 17.30.
Piosenka z okresu dwudziestolecia międzywojennego w języku niemieckim, polskim i jidysz, pod kierownictwem Katarzyny Matuszak.
Współpraca z miastem Bydgoszcz, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Mannheim-Ludwigshafen e. V.

W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2 zmianie uległy zasady zwiedzania Galerii, które publikujemy na naszej stronie internetowej Galeria w czasie pandemii.

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00
⟶ DO 11.12

Adam Witkowski. adamwitkowski_obrazy

05
grudnia (poniedziałek), godz. 12:00

Idą święta czyli zrób to sam

05
grudnia (poniedziałek), godz. 12:00

Idą święta czyli zrób to sam