Harte Zeiten / Ciężkie Czasy. OPROWADZANIA PO WYSTAWIE
Sztuki wizualne

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy. OPROWADZANIA PO WYSTAWIE

  • Wydarzenie archiwalne: 24.10.2021
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
Zapraszamy na drugą odsłonę wystawy w ramach projektu Harte Zeiten / Ciężkie Czasy. Wernisaż w piątek 24 września o godzinie 19.00
Kolejnego dnia, już online, zapraszamy na Sympozjum towarzyszące wystawie.

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to polsko-niemiecki projekt, który ma na celu krzewienie dialogu i współpracy poprzez wystawy, wizyty studyjne w pracowniach oraz sympozjum. Kryje się za nim pragnienie, aby w czasach coraz wyraźniej zaostrzającego się klimatu politycznego i społecznego podkreślać – na zasadzie przeciwwagi – wspólne wartości europejskie, oparte na tradycjach humanistycznych. Sztuka jest zawsze odzwierciedleniem postaw społecznych. Poza tym stawia pytania i pobudza do refleksji, na przykład nad kwestią tego, w jaki sposób my, zarówno jako jednostki, jak i jako ogół społeczeństwa, możemy sprostać wyzwaniom teraźniejszości i przyszłości. Dwudziestu artystów biorących udział w projekcie podejmuje w swoich pracach zagadnienia wpisujące się w tematykę Harte Zeiten / Ciężkie Czasy w niezwykle różnorodny sposób – od odizolowania, poszukiwania tożsamości i przynależności do grup społecznych, poprzez ojczyznę, Europę i degradację środowiska naturalnego, aż po umiejętność poruszania się w świecie informacji i postępujących przemian społecznych.

Artystów wyłoniono w drodze otwartego zaproszenia do udziału w konkursie. Wystawy i imprezy towarzyszące tworzą również świetną okazję do poszerzania kontaktów między instytucjami i artystami z Bydgoszczy i Mannheim, które już od trzydziestu lat są miastami partnerskimi, oraz do stałego rozwijania współpracy polsko-niemieckiej.

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to owoc współpracy Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Künstlerbund Baden-Württemberg oraz PORT25 – Raum für Gegenwartskunst w Mannheim. Zespół pracujący nad projektem: Kim Behm, Simone Demandt, Agnieszka Gorzaniak, Karolina Leśnik-Patelczyk, Clemens Ottnad, Yvonne Vogel, Julia Wenz (jury), Tomasz Zieliński. Wystawy odbędą się równolegle w PORT25 – Raum für Gegenwartskunst w Mannheim oraz w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Pierwsza część planowana jest na dni 30.07–12.09.2021. Następnie wystawy zamienią się miejscami ekspozycji – prace pokazywane w Mannheim zostaną zaprezentowane w Bydgoszczy, a wystawa z Bydgoszczy pojedzie do Mannheim (24.09–07.11.2021). W ramach tego projektu swoją twórczość zaprezentuje łącznie dwudziestu artystów (dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich), przy czym na każdej z wystaw zostaną wyeksponowane prace pięciu twórców polskich i pięciu niemieckich. Każdej prezentacji towarzyszyć będzie bogaty program obejmujący zwiedzanie z oprowadzaniem, rozmowy z artystami oraz warsztaty. Ponadto we wrześniu odbędzie się weekend performance oraz międzynarodowe sympozjum. Na zakończenie projektu zostanie również wydany katalog.

 

Projekt Harte Zeiten / Ciężkie Czasy odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Bydgoszczy – Rafała Bruskiego i patronatem burmistrza Mannheim – dr Peter Kurz. Honorowy patronat objął także Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec, dr Jarosław Włodzimierz Kuropatwiński.

Wykaz artystek i artystów uczestniczących w wystawach:
Elisabeth Bereznicki (DE), Julia Braciszewska (PL), Isa Dahl (DE), Tomasz Dobiszewski (PL), Kuba Elwertowski (PL), Uwe Ernst (DE), Marta Filipiak i Łukasz Owczarzak (PL), Martina Geiger-Gerlach (DE), Piotr Grodzki (PL), Sophie Innmann (DE), Jan Jansen (DE), Ulrika Jäger (DE), Tanja Niederfeld (DE), Krzysztof Nowicki (PL), Grzegorz Pleszyński (PL), Stefanie Reling-Burns (DE), Marta Szymielewicz (PL), Dorota Ścisła (PL), Katinka Theis (DE), Sebastian Trzoska (PL)

30.07–12.09.2021
Wernisaż 30 lipca, godz. 19.00
ul. Gdańska 20, Bydgoszcz
Hafenstraße 25-27, Mannheim

24.09–07.11.2021
Wernisaż 24 września, godz. 19.00
ul. Gdańska 20, Bydgoszcz
Hafenstraße 25-27, Mannheim


Lista artystów na wystawie w Bydgoszczy w dniach 24.09–07.11.2021:
Braciszewska Julia
Dobiszewski Tomasz
Elwertowski Kuba
Geiger-Gerlach Martina
Innmann Sophie
Niederfeld Tanja
Ścisła Dorota
Theis Katinka
Trzoska Sebastian
Ernst Uwe

Lista artystów na wystawie w Mannheim w dniach 24.09–07.11.2021:
Bereznicki Elisabeth
Dahl Isa
Filipiak Marta & Owczarzak Łukasz
Grodzki Piotr
Jäger Ulrika
Jansen Jan
Nowicki Krzysztof
Pleszyński Grzegorz
Reling-Burns Stefanie
Szymielewicz Marta

Program wydarzeń towarzyszących:

OPROWADZANIA PO WYSTAWIE W GALERII MIEJSKIEJ BWA
Czwartek, 19 sierpnia, godz. 18.00
Niedziela, 5 września, godz. 15.00
Czwartek, 30 września, godz. 18.00
Niedziela, 24 października, godz. 15.00

 

W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2 zmianie uległy zasady zwiedzania Galerii, które publikujemy na naszej stronie internetowej Galeria w czasie pandemii.

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.: +52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 12.03

Katarzyna Tretyn: Somnium 2

03
lutego (piątek), godz. 18:00

Bovska – rysuje