„Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie”  – wernisaż prac artystki w Ratuszu Staromiejskim
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

„Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie” – wernisaż prac artystki w Ratuszu Staromiejskim

  • Wydarzenie archiwalne: 27.01.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na wystawę pt. „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie”. Wernisaż odbędzie się w piątek 27 stycznia 2023 r. o godz. 17.00. Jest to kolejna z cyklu ekspozycja ukazująca dorobek artystów związanych z Toruniem, którą mamy ogromną przyjemność zrealizować. Wystawa „Tworzywo i Tchnienie” jest monografią osobowości rzeźby współczesnej – profesor Hanny Brzuszkiewicz, dla której proces kształtowania
i samorozwój jest koniecznością życiową, wypełnia jej codzienność.

Dorobek Pani Profesor jest zdumiewający. Artystka od 1958 do 2002 r. była wykładowczynią rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i założycielką Pracowni Ceramiki w tejże uczelni. W roku 1955 prof. Tadeusz Godziszewski, w którego pracowni Hanna Brzuszkiewicz obroniła dyplom, napisał do prof. Stanisława Horno-Popławskiego, wykładowcy PWSSP w Gdańsku, iż rekomenduje ją do studiów podyplomowych, gdyż „Rzeźba współczesna jest dla niej życiem”. Dwuletni pobyt w Trójmieście wzmocnił brawurową odwagę artystki w czerpaniu energii z prażywiołów, archetypów, z rozległego horyzontu humanistyki i wychylonych w przyszłość nurtów cywilizacji.

Od roku dyplomowego (1955) artystka prezentowała prace na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą, była doceniana i nagradzana. W 1973 r., dzięki Stypendium Rządu Włoskiego, podróżowała po Italii. Odwiedziła wiele miast, poznała słynne kolekcje. Rzeźby artystki prezentowane są nie tylko w Europie, ale też w Japonii oraz Kanadzie. Wystawiała m.in. w Pradze, Faenzie, Gualdo Tadino w Perugii, Vallauris, Florencji, Rawennie, Frechen, Getyndze, Lyonie i Arras.

Na ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Toruniu znajdzie się ponad 80 form przestrzennych, których percepcja daje iluzję ruchu, rozedrgania, performatyki. Dominują materiały metamorficzne, poddane próbie ognia, czyli kamionka, ceramika z zachwycającymi szkliwami eksperymentalnymi, mosiądz krzemowy, metal spawany, grona szklane i inne. Tworzywa w jej sztuce zachowują energię lekkości, zjawiania się w przestrzeni, antygrawitacji, rozblikowania, jakby było to dokumentem jej natchnienia.

Eksponowane na wystawie kompozycje pochodzą z kolekcji: Hanny Brzuszkiewicz, zbiorów prywatnych, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pokaz dopełni kontrapunkt mistrzowskich rysunków artystki od lat 50. XX w. do początku XXI w., m.in. z Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki UMK w Toruniu, zgromadzonych przez uznaną artystkę Cecylię Wiśniewską (1928–1999) oraz przypomnianych przez Elżbietę Hudzik i Lidię Gerc.

Informacja medialna powstała w oparciu o esej Doroty Grubby-Thiede, kuratorki wystawy.

„Moje inspiracje – kosmos, przestrzeń, człowiek z jednej strony, a drugiej – magia ”sztuk ognia” i reguł nimi rządzących”[1].
Hanna Brzuszkiewicz

Serdecznie zapraszamy na wernisaż!

_________________________

„Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie”

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Termin: 28 stycznia – 28 maja 2023 r.

Wernisaż: 27 stycznia godz. 17.00
Kuratorka wystawy: Dorota Grubba-Thiede

Współpraca kuratorska z ramienia Muzeum: Anna Kroplewska-Gajewska

[1] H. Brzuszkiewicz w: Resistance, red. D. Grubba, kat. wyst. PGS Sopot 2010, s. 23.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu