Grzegorz Bibro. Rzeka rzecze
Wstęp wolny  /  Sztuki plastyczne

Grzegorz Bibro. Rzeka rzecze

  • Wydarzenie archiwalne: 27.08.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria KantorekBydgoszcz, Gdańska 3
Finalnym zakończeniem rezydencji artystycznej jest instalacja świetlna zaprezentowana w Galerii. Punktem wyjścia do projektu była analiza wizualnej przestrzeni miasta Bydgoszczy pod kątem neonów eksponowanych w latach 60. i 70. XX w.– zarówno tych istniejących do dziś, jak również tych zdemontowanych, znanych ze starych zdjęć. W szczególności chodzi o duże neony zlokalizowane w centrum, które dotyczyły ważnych części życia społecznego– w tym również kultowe neony dedykowane miastu: „Poznaj piękno ziemi bydgoskiej” czy „Witamy w Bydgoszczy”. W pewnym stopniu neony odzwierciedlają ówczesną sytuację, a dla artysty są znakiem tamtych czasów. Neony są jednocześnie sposobem na poznanie wycinku historii miasta oraz okazją do rozmów z mieszkańcami i wsłuchania się w ich opowieści. Stworzona instalacja świetlna jest inspirowana poezją konkretną, która odnosi się do bogatej tradycji dawnych neonów miejskich, a równolegle jest formą osobistego odkrywania tożsamości Bydgoszczy w oparciu o głosy jej mieszkańców.
Grzegorz Bibro ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (kierunek Fotografia) w 2015 roku. Pracuje na sobie, traktując ciało jako narzędzie i główny temat prac. Drugim obszarem zainteresowań jest wiara, a także relacja religii i ciała. W pracy artystycznej wykorzystuje nowe media – tworzy zarówno fotografie, obiekty, jak i prace wideo, które często noszą znamiona performensu.
Jego najbardziej rozpoznawalny projekt dotyczy relacji z ojcem, realizowany za pomocą performensów opartych o ciało. Projekt rozwijany od 2012 roku był zaprezentowany na wystawie indywidualnej w Galerii Klubovna w Brnie (CZ) w 2017 roku. Siedem lat wspólnych działań zostało podsumowanych w samodzielnie wydanej książce artystycznej „Me and the Father”, która miała premierę w Ostrov Books podczas Poznań Art Week 2018. Artysta znany jest również z obiektów neonowych i instalacji świetlnych typu site-specific, które odnoszą się do kwestii ciała.

kuratorki: Karolina Rybka, Danka Milewska

Wystawę otwieramy bez wernisażu, ale artysta będzie przez cały dzień w przestrzeni Galerii na Gdańskiej 3, więc zapraszamy do rozmowy i dzieleniem się wrażeniami z wystawy.

Początek 27.08.2021
ul. Gdańska 3, Bydgoszcz
Koniec 25.09.2021

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Powiązane wydarzenia

18
stycznia (sobota), godz. 12:00–13:30

„Tworzymy z papieru” - warsztaty dla dorosłych

22
stycznia (środa), godz. 11:00–13:00

Ferie w Galerii. Rozruch

22
stycznia (środa), godz. 16:00–20:00

Joanna Michalska. Czarny haft z Urzecza – inspiracje