Freygish Orchestra | Koncert
Muzyka i taniec

Freygish Orchestra | Koncert

  • Wydarzenie archiwalne: 19.04.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Żółty żonkil – symbol pamięci, szacunku i nadziei, a także powstania w getcie warszawskim. W 78. rocznicę największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a tym samym pierwszego powstania w okupowanej Europie, uczcimy pamięć tam poległych, koncertem klezmerskim w wykonaniu Freygish Orchestra.

Będzie to podróż w świat żydowskiej kultury. Piosenki jidysz okraszone dźwiękami klezmerskiej muzyki to istny majstersztyk, a co najważniejsze godne upamiętnienie wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku.

Artusowy koncert idealnie wpisuje się w ogólnopolską akcję Żonkile, której towarzyszy hasło Łączy nas pamięć, podkreślające siłę wspólnoty oraz potrzebę dialogu ponad podziałami, gdyż szacunek do przeszłości to jedna z nadrzędnych i niepodważalnych wartości.

Wartościom tym hołduje właśnie Freygish Orchestra wyrosła w roku 2016 z MiniOrkiestry – toruńskiej kapeli klezmerskiej. Kontynuuje tradycje MiniOrkiestry, grając muzykę klezmerską. Rozszerza także swoje zainteresowania na tradycyjną muzykę bałkańską, grecką i turecką. Wspólnym mianownikiem dla połączenia muzyki tych różnych kultur jest skala muzyczna używana równie często w każdej z nich, zwana po żydowsku freygish, od której pochodzi nazwa zespołu.

Wystąpią:

Marta Misiaszek – wiolonczela
Emilka Pilarz – flet
Mariusz Barczak – trąbka
Mirek Bylicki – kontrabas i śpiew
Paweł Dąbkowski – akordeon
Dawid Jankowski – klarnet
Mateusz Józefowicz – cajon, darbuka, tar, saz
Hubert Jóźwiak – gitara elektryczna
Bartek Krajewski – skrzypce
Piotr Morzyński – oud
Sasza Sokolov – fortepian
Paweł Szroeder – altówka

Bilety 35zł / normalny30zł / ulgowy

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39