Fotogram i cyjanotypia – warsztaty z Marią Eleną Bonet
Wstęp wolny  /  Sztuki plastyczne

Fotogram i cyjanotypia – warsztaty z Marią Eleną Bonet

  • Wydarzenie archiwalne: 19.11.2023
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

19 listopada o godzinie 17:00 odbędzie się warsztat „Fotogram i cyjanotypia” prowadzony przez Marię Elenę Bonet. Podczas warsztatów zapoznamy się z dwoma dawnymi i wyjątkowymi zjawiskami w fotografii. Cyjanotypia jest jedną z najpiękniejszych metod ręcznego drukowania fotografii w kolorze pruskiego błękitu. Fotogram jest obrazem powstałym bez użycia aparatu. To techniki fotograficzne, które pozwalają uchwycić kształty obiektów lub rzucane przez nie cienie. Nadruki są niepowtarzalne, wszak można utworzyć je tylko w jednym egzemplarzu.

Podczas warsztatów:

  • zapoznasz się z historią i teorią fotogramów i cyjanotypii, zobaczysz niezwykłe prace znanych artystów i fotografów, którzy korzystali z tej techniki,
  • dowiesz się, jak przygotować światłoczułą emulsję fotograficzną,
  • zapoznasz się z tajnikami doboru narzędzi,
  • stworzysz własny fotogram techniką cyjanotypii (i oczywiście zabierzesz go ze sobą).

Spotkanie jest okazją do zanurzenia się w procesie twórczym, w którym widzowie stają się uczestnikami na wszystkich etapach wyłaniania się obrazu.

Warsztaty odbędą się w języku polskim i białoruskim.

Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym wystawie Moja rzeka/My River, którą do połowy grudnia można zobaczyć w Młynach Rothera.

Maria Elena urodziła się w Mińsku. Studiowała projektowanie i fotografię na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki, którą ukończyła w 2009 roku. Koncentruje się na fotografii analogowej i procesu żelatynowo-srebrowego, a także tworzy dzieła sztuki przy użyciu szlachetnych technik fotograficznych, takich jak guma chromianowa, proces cynowy, cyjanotypia. Techniki te stały się dla artystki unikalnym narzędziem formułowania własnego języka poetyckiego w fotografii. Pracochłonne i powolne procesy pomagają jej odkryć istotę obiektów w otaczającej rzeczywistości. Maria stworzyła ponad 10 projektów artystycznych i wielokrotnie wystawiała w Europie. Od 2017 roku Bonet prowadzi autorskie kursy mistrzowskie z fotografii manualnej. Od 2019 roku Marię Elenę Bonet reprezentują galerie sztuki we Francji i Hiszpanii: La Galerie Rouge w Paryżu (2019–2022), Galería F&deO w Madrycie (od 2021). W 2021 została zwyciężczynią Miesiąca Fotografii w Grenoble, Francja oraz została laureatką stypendium Gaude Polonia i przeprowadziła się do Polski, gdzie stworzyła projekt Betrothal to the Sea. W 2023 roku w ramach rocznego Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego na Uniwersytecie Warszawskim Bonet zakończyła badania teoretyczne dotyczące współczesnej fotografii manualnej.

Gdzie? Nowe Miejsce
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatne – obowiązują zapisy
Zapisy: kliknij TUTAJ!



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

09
stycznia (czwartek), godz. 18:30–20:00

Młyński rozmownik #49

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00–18:00

Mikrogranty młodzieżowe – spotkanie informacyjne

20
stycznia (poniedziałek), godz. 13:00

Wielkoformatowa makieta miasta – warsztaty z Kasią Bury