Fotografie rodziny Paniak. Wystawa w ramach 9. Vintage Photo Festival
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Fotografie rodziny Paniak. Wystawa w ramach 9. Vintage Photo Festival

  • Wydarzenie archiwalne: 15.09.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Wspólna w Bydgoszczyul. Batorego 1/3, Bydgoszcz

Rodzina, której główną bohaterką jest Marcela Paniak, nie jest zwyczajna. Choć portrety prezentują zwyczajne wizerunki spokrewnionych sobie osób, to jednak wszystkie stanowią współczesny punkt widzenia autorki. Poprzez wykorzystanie różnych sposobów pracy z fotografią sama wciela się we wszystkie postacie, aby zwrócić uwagę na zmieniającą się na przestrzeni wieków rolę fotografii rodzinnej – zwłaszcza w kontekście prawdy i fałszu podczas prezentowania swojej osoby. Oba te aspekty obecne są przez cały czas istnienia fotografii. Również teraz, żyjąc w internetowym społeczeństwie komunikującym się głównie obrazami, istotne jest to, co właściwie tworzy naszą tożsamość indywidualną i zbiorową.

Marcela Paniak – doktor sztuki i absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą. W swojej twórczości porusza takie tematy jak: pamięć, historia, archiwum, tożsamość oraz fotografia sama w sobie. Pod swoim zmienionym imieniem i nazwiskiem realizuje projekty eksplorujące tematy fotografii rodzinnej i związane z nią zagadnienie tożsamości. Prowadzi warsztaty o fotografii archiwalnej. Autorka tekstów oraz fotografii w magazynach fotograficznych. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014-2015) oraz Polka wyróżniona nominacją w ramach międzynarodowego festiwalu fotograficznego Les Rencontres d’Arles (2013).Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy