Logo partnera
Literatura

Finał Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego - 23 maja - zapraszamy!

  • Wydarzenie archiwalne: 23.05.2024
Miejsce:
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w RypinieRypin, Warszawska 20
Zapraszamy 23 maja (czwartek) o godz. 17.00 do Sali Wystaw i Promocji MPBP w Rypinie, ul. Warszawska 20 na finał VIII edycji Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego „Witajcie w naszej rypińskiej bajce”. Wydarzenie uświetni montaż słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Patronat nad konkursem:
Rada Miasta Rypin
Wydział Humanistyczny UMK
Halina i Jarosław Meller
dr hab. Aleksander Główczewski – urodził się 7 maja 1966 r. w Rypinie, zmarł 9 lipca 2015 r. w Toruniu. Ukończył filologie polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowe Studium Informatyki dla Nauczycieli na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Był nauczycielem języka polskiego, nauczycielem akademickim Instytutu Literatury Polskiej, pełniąc jednocześnie obowiązki zastępcy dyrektora tegoż Instytutu. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał: Komizm w twórczości Bolesława Prusa. Pracę doktorską obronił w 2000 r., a kolokwium habilitacyjne zdał 5 maja 2015 r. Tytuł rozprawy habilitacyjnej brzmiał: Komizm w literaturze. Studia w perspektywie komunikacyjnej. Zainteresowania naukowe obejmowały teorię literatury, fantastykę naukową. Największą pasją Aleksandra Główczewskiego była muzyka.
Od 2010 roku był jurorem w ogólnopolskim konkursie „Rypiński Album Poetycki” organizowanym przez rypińską książnicę. W 2014 r. był przewodniczącym jury Konkursu. Współpracował z biblioteką przy wydaniu antologii wierszy rypińskich poetów „Barwy życia” (autor słowa wstępnego) oraz popularyzując literaturę poprzez prelekcje popularnonaukowe. W 2019 r. został uhonorowany przez Radę Miasta przyznaniem tytułu „Zasłużony dla Miasta Rypin”. Od 2016 r. z inicjatywy Małgorzaty Wysockiej i Jarosława Mellera przyjaciół Aleksandra Główczewskiego odbywa się konkurs prozatorski, nazwany jego imieniem, a organizowany przez MPBP w Rypinie.


Źródło: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie

Powiązane wydarzenia